or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CAP,END,N1,6X6
Application For use with HS and S Series wireway. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E0606 Country of Origin US Currency USD Dimensions 6 in L x 6 in W EU RoHS Indicator C Finish Polyester Powder Gross Weight Per Pack 0.8700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Length 1.00 in Length [Metric] 2.5400 cm Returnable N Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078NEMA/EEMACUL 870 File No. E32576PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Type Carbon steel NEMA 1 wireway accessory - end cap fitting with knockouts UNSPSC 39131714 UPC 11 78672539235 UPC 12 786725392353 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann® Color Gray Material Carbon Steel Suitable For Use With HS and S Series 6 x 6 in Wireway Gross Volume Per Pack 36.00 Gross Volume per Pack Metric 589.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Series N1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with HS and S Series wireway. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E0606 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6 in L x 6 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Polyester Powder |
| Gross Weight Per Pack | 0.8700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length | 1.00 in |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Returnable | N |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078NEMA/EEMACUL 870 File No. E32576PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Type | Carbon steel NEMA 1 wireway accessory - end cap fitting with knockouts |
| UNSPSC | 39131714 |
| UPC 11 | 78672539235 |
| UPC 12 | 786725392353 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann® |
| Color | Gray |
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | HS and S Series 6 x 6 in Wireway |
| Gross Volume Per Pack | 36.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 589.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Series | N1 |