or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® B121206CH JIC,CS,CONT HINGE,12X
SKU913282
MFGR #B121206CH
Your Cost: $351.38/ea
JIC,CS,CONT HINGE,12X12X6
JIC,CS,CONT HINGE,12X12X6
Application Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B121206CH Color Gray Country of Origin MX Cover Type Continuous Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight Per Pack 15.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 30.4800 cm Length [Metric] 15.2400 cm Mounting External mounting plates Mounting Type Wall Panel Size 10.88 in H x 10.88 in W Returnable Y Series B-CH Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078JIC EL-1-71NEMA/EEMAC Type 12/13UL File No. E23553/E64791UL 50PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Type Carbon steel NEMA 12 JIC continuous hinged wall-mount enclosure UNSPSC 39121324 UPC 11 78672533153 UPC 12 786725331536 Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 6 in Height 12.00 in Length 6.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12/13 Width 12.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 864.00 Gross Volume per Pack Metric 14158.37 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B121206CH |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 10.88 in H x 10.88 in W |
| Returnable | Y |
| Series | B-CH |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078JIC EL-1-71NEMA/EEMAC Type 12/13UL File No. E23553/E64791UL 50PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Type | Carbon steel NEMA 12 JIC continuous hinged wall-mount enclosure |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672533153 |
| UPC 12 | 786725331536 |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 6 in |
| Height | 12.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12/13 |
| Width | 12.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 864.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14158.37 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |