or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Widia™ 263-2056 METCUT™ 263 Straight Shank Port Contour Cutter
SKU1374492
MFGR #263-2056
Your Cost: $219.95/ea
WIDIA™ METCUT™ Port Contour Cutter, Straight Shank, Series: 263, 9/16-18, 3/8 in Tube Dia, Tube Dash Number: NO 6, 0.994 in Spot Face Dia, 0.48 in Pilot Dia, 7/8 in Pilot Length, 1/2 in Shank Dia, 3-1/8 in Shank Length, Tungsten Carbide Tipped
WIDIA™ METCUT™ Port Contour Cutter, Straight Shank, Series: 263, 9/16-18, 3/8 in Tube Dia, Tube Dash Number: NO 6, 0.994 in Spot Face Dia, 0.48 in Pilot Dia, 7/8 in Pilot Length, 1/2 in Shank Dia, 3-1/8 in Shank Length, Tungsten Carbide Tipped
Alternate Catalog Number 263-2056 Catalog Number 263-2056 Gross Weight Per Pack 1 lb Material Tungsten Carbide Tipped Pilot Diameter 0.48 in Pilot Length 7/8 in Shank Diameter 1/2 in Shank Length 3-1/8 in Spot Face Diameter 0.994 in Standards SAE J1926, MS 16142 Thread Size 9/16-18 Tube Dash Number NO 6 Tube Diameter 3/8 in Type Straight Shank Stock Status NONSTOCK Brand WIDIA™ Manufacturer Greenfield Industries Series 263 0.614 in L bore 1-5/8 in L head 0.509 in Dia small
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 263-2056 |
| Catalog Number | 263-2056 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Material | Tungsten Carbide Tipped |
| Pilot Diameter | 0.48 in |
| Pilot Length | 7/8 in |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Shank Length | 3-1/8 in |
| Spot Face Diameter | 0.994 in |
| Standards | SAE J1926, MS 16142 |
| Thread Size | 9/16-18 |
| Tube Dash Number | NO 6 |
| Tube Diameter | 3/8 in |
| Type | Straight Shank |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | WIDIA™ |
| Manufacturer | Greenfield Industries |
| Series | 263 |
| 0.614 in L bore |
| 1-5/8 in L head |
| 0.509 in Dia small |