or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Westinghouse 7043000 On/Off Turn-Knob Pheno
SKUPDW~460752
MFGR #7043000
$/ea
On/Off Turn-Knob Phenolic Socket
On/Off Turn-Knob Phenolic Socket
Catalog Number 7043000 Color Black Country of Origin CN Dimensions 3.13 in H x 1.13 in W x 1.13 in D Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Material Phenolic/Bakelite Mounting Type 1/8-IP Threaded Standards cULus ListedCSA Certified UNSPSC 39111803 UPC 11 03072170430 Stock Status NONSTOCK Brand Westinghouse Manufacturer Westinghouse Electric Lamp Base Type Medium Voltage Rating 250 VAC Wattage 660 W Phenolic construction offers high heat resistance On/off turn-knob switch Build a new light fixture
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 7043000 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 3.13 in H x 1.13 in W x 1.13 in D |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Material | Phenolic/Bakelite |
| Mounting Type | 1/8-IP Threaded |
| Standards | cULus ListedCSA Certified |
| UNSPSC | 39111803 |
| UPC 11 | 03072170430 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Westinghouse |
| Manufacturer | Westinghouse Electric |
| Lamp Base Type | Medium |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wattage | 660 W |
| Phenolic construction offers high heat resistance |
| On/off turn-knob switch |
| Build a new light fixture |