or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Weiler®
Weiler® 21035 Burrite Single Stem Single Spiral Power Tube Brush, 3/4 in Dia x 5/8 in L, 2-1/4 in OAL, 0.008 in
Weiler®
Weiler® 21035 Burrite Single Stem Single Spiral Power Tube Brush, 3/4 in Dia x 5/8 in L, 2-1/4 in OAL, 0.008 in
SKU888152
MFGR #21035
$/ea
Weiler® Power Tube Brush, Burrite, Single Stem, Single Spiral, 3/4 in Brush Dia, 5/8 in Brush Length, 2-1/4 in Overall Length, Stainless Steel Wire, 0.008 in Wire Dia, 5/8 in Trim Length
Weiler® Power Tube Brush, Burrite, Single Stem, Single Spiral, 3/4 in Brush Dia, 5/8 in Brush Length, 2-1/4 in Overall Length, Stainless Steel Wire, 0.008 in Wire Dia, 5/8 in Trim Length
Catalog Number 21035 Country of Origin US Filament|Wire Diameter 0.008 in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Handle Type Single Stem Spiral Type Single Standards ANSI B165.1 Stem Diameter 1/8 in Type Burrite UNSPSC 31191521 UPC 11 01238221035 UPC 12 01238221035 Stock Status NONSTOCK Brand Weiler® Manufacturer Weiler® Brush Diameter 3/4 in Brush Length 5/8 in Fill Material Steel Overall Length 2-1/4 in Feature a single continuous length of stainless steel stem wire and filled with a tuft of crimped wire to provide an aggressive flat side action Filled with a tuft of crimped wire to provide an aggressive flat side action 1/8 in stem diameter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 21035 |
| Country of Origin | US |
| Filament|Wire Diameter | 0.008 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Handle Type | Single Stem |
| Spiral Type | Single |
| Standards | ANSI B165.1 |
| Stem Diameter | 1/8 in |
| Type | Burrite |
| UNSPSC | 31191521 |
| UPC 11 | 01238221035 |
| UPC 12 | 01238221035 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Weiler® |
| Manufacturer | Weiler® |
| Brush Diameter | 3/4 in |
| Brush Length | 5/8 in |
| Fill Material | Steel |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Feature a single continuous length of stainless steel stem wire and filled with a tuft of crimped wire to provide an aggressive flat side action |
| Filled with a tuft of crimped wire to provide an aggressive flat side action |
| 1/8 in stem diameter |