or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
WattStopper® CX-100-3 PIR Ceiling Occupancy
SKU962999
MFGR #CX-100-3
$/ea
This Passive infrared Ceiling/Wall Sensor detects occupancy to control lighting in a wide variety of applications. These sensors provide superior coverage and performance with great energy savings. up to 120 linear feet, isolated relay, light level.
This Passive infrared Ceiling/Wall Sensor detects occupancy to control lighting in a wide variety of applications. These sensors provide superior coverage and performance with great energy savings. up to 120 linear feet, isolated relay, light level.
Amperage Rating 19 mA Brand WattStopper® Catalog Number CX-100-3 Color White Connection Type Flying Lead Control Output Automatic On/Automatic Off Country of Origin CN Coverage 120 ft Dimensions 3.3 in L x 3.3 in W x 2.1 in D Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Lamp Type Incandescent Manufacturer Legrand Material Plastic Mounting Type Wall Power Rating 600 W Sensor Type Passive Infrared Series CX-100 Standards RoHS CompliantUL 508UL 244A Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 35 °C Time Delay 15 s to 30 min UNSPSC 39122236 UPC 11 75418291128 UPC 12 75418291128 Voltage Rating 24 VAC//VDC Passive Infrared Turns lights on and off based on occupancy Automatic or manual on operation when used with a BZ-150 power pack
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 19 mA |
| Brand | WattStopper® |
| Catalog Number | CX-100-3 |
| Color | White |
| Connection Type | Flying Lead |
| Control Output | Automatic On/Automatic Off |
| Country of Origin | CN |
| Coverage | 120 ft |
| Dimensions | 3.3 in L x 3.3 in W x 2.1 in D |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Lamp Type | Incandescent |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Wall |
| Power Rating | 600 W |
| Sensor Type | Passive Infrared |
| Series | CX-100 |
| Standards | RoHS CompliantUL 508UL 244A |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 35 °C |
| Time Delay | 15 s to 30 min |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 75418291128 |
| UPC 12 | 75418291128 |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Passive Infrared |
| Turns lights on and off based on occupancy |
| Automatic or manual on operation when used with a BZ-150 power pack |