or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
WLK 4ATCP2RGY 4IN PREWIRED SURFACE
SKU1077918
MFGR #4ATCP2RGY
Your Cost: $648.77/ea
List: Recessed Prewired Dual Service Surface Style Poke-Thru Assembly. Designed for retrofit and new construction, Evolution Series 4" Poke-Thru devices provide convenient access to power, communications, and audio/video services recessed below floor level - providing maximum device protection. 2-gangs of capacity allow you to configure services for the needs of your space. Evolution Series 4" Poke-Thru devices are the perfect fit for kiosks, training rooms, classrooms, healthcare facilities or commercial buildings with open-space architecture. Finish = Gray
Recessed Prewired Dual Service Surface Style Poke-Thru Assembly. Designed for retrofit and new construction, Evolution Series 4" Poke-Thru devices provide convenient access to power, communications, and audio/video services recessed below floor level - providing maximum device protection. 2-gangs of capacity allow you to configure services for the needs of your space. Evolution Series 4" Poke-Thru devices are the perfect fit for kiosks, training rooms, classrooms, healthcare facilities or commercial buildings with open-space architecture. Finish = Gray
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry 1 1/2 in trade size conduit for data,.75 in,3/4 in trade size conduit for power Catalog Number 4ATCP2RGY Color Gray Construction Assembled Country of Origin US Cover Material Die Cast Aluminum Currency USD Depth 18-9/16 in Device Type Fire-Rated EU RoHS Indicator Y Finish Powder Coated Fire Rating 2 Gross Volume Per Pack 1429.31 Gross Volume per Pack Metric 23422.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 8.25 in Height [Metric] 20.9550 cm Knockout Size 3/4 in, 1-1/2 in Length 21.00 in Length [Metric] 53.3400 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series Evolution™ 4AT Standard CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT. cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes and Fittings Classified for Fire Resistance: File R8209 Guide CEYY. Meets Article 300.21 300.22[C] and 314 of NEC. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed File No. E2961 Guide QCITcULus Listed File No. R8209 Guide CEYYArticle No. 300-22 NECADA Standard 4.5 Suitable For Use With Carpet, Tile, Wood, Terrazzo, Polished/Finished Concrete Floor Type Dual Service Pre-Wired Recessed UNSPSC 39121328 UPC 11 78656409066 UPC 12 78656409066 Width 8.25 in Width [Metric] 20.9550 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Capacity 24.5 in³ Cover Size 5-1/2 in Hole Size 4 in Material Plastic/Steel Number of Gangs 2 2 hour fire classification. One duplex receptacle, dual service. Recessed devices. AV device compatible. Open system. Fully assembled. Includes cover. Works with carpet, tile, wood, terrazzo and polished concrete floor coverings. Pre-wired assembly save on labor with a completely assembled, Pre-wired poke-thru with every power receptacle already installed Recessed devices all power, communications and AV devices are recessed below floor level, providing maximum protection and device longevity Step-on-it installation - quick and easy installation without the need for additional fasteners or a second installer Unique cover design - the cover opens a full 180 deg with two unique spring-loaded slide egress doors to keep wires, connections and people safe A surface style cover is for mounting on top of the finished floor surface Open system for expanded compatibility - accepts industry standard power, communications and A/V devices from most manufacturers including Legrand AVIP, Extron® and more Plug load control up to 30 ft - tested with Pass & Seymour® wireless RF receptacles to control plug loads up to a distance of 30 ft when the cover is closed Evolution™ series poke-thru devices use an intumescent material that maintains the fire rating of any floor for up to 2 hr
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | 1 1/2 in trade size conduit for data,.75 in,3/4 in trade size conduit for power |
| Catalog Number | 4ATCP2RGY |
| Color | Gray |
| Construction | Assembled |
| Country of Origin | US |
| Cover Material | Die Cast Aluminum |
| Currency | USD |
| Depth | 18-9/16 in |
| Device Type | Fire-Rated |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Powder Coated |
| Fire Rating | 2 |
| Gross Volume Per Pack | 1429.31 |
| Gross Volume per Pack Metric | 23422.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 8.25 in |
| Height [Metric] | 20.9550 cm |
| Knockout Size | 3/4 in, 1-1/2 in |
| Length | 21.00 in |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | Evolution™ 4AT |
| Standard | CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Listed Metallic Outlet Boxes: File E2961 Guide QCIT. cULus Listed Nonmetallic Outlet Boxes and Fittings Classified for Fire Resistance: File R8209 Guide CEYY. Meets Article 300.21 300.22[C] and 314 of NEC. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed File No. E2961 Guide QCITcULus Listed File No. R8209 Guide CEYYArticle No. 300-22 NECADA Standard 4.5 |
| Suitable For Use With | Carpet, Tile, Wood, Terrazzo, Polished/Finished Concrete Floor |
| Type | Dual Service Pre-Wired Recessed |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78656409066 |
| UPC 12 | 78656409066 |
| Width | 8.25 in |
| Width [Metric] | 20.9550 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Capacity | 24.5 in³ |
| Cover Size | 5-1/2 in |
| Hole Size | 4 in |
| Material | Plastic/Steel |
| Number of Gangs | 2 |
| 2 hour fire classification. One duplex receptacle, dual service. Recessed devices. AV device compatible. Open system. Fully assembled. Includes cover. Works with carpet, tile, wood, terrazzo and polished concrete floor coverings. |
| Pre-wired assembly save on labor with a completely assembled, Pre-wired poke-thru with every power receptacle already installed |
| Recessed devices all power, communications and AV devices are recessed below floor level, providing maximum protection and device longevity |
| Step-on-it installation - quick and easy installation without the need for additional fasteners or a second installer |
| Unique cover design - the cover opens a full 180 deg with two unique spring-loaded slide egress doors to keep wires, connections and people safe |
| A surface style cover is for mounting on top of the finished floor surface |
| Open system for expanded compatibility - accepts industry standard power, communications and A/V devices from most manufacturers including Legrand AVIP, Extron® and more |
| Plug load control up to 30 ft - tested with Pass & Seymour® wireless RF receptacles to control plug loads up to a distance of 30 ft when the cover is closed |
| Evolution™ series poke-thru devices use an intumescent material that maintains the fire rating of any floor for up to 2 hr |