or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD™
WEATHERSHIELD SET 15/25KVA 1P
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD™
WEATHERSHIELD SET 15/25KVA 1P
SKU583171
MFGR #WS15
Your Cost: $107.68/ea
List: SolaHD Weathershield Set, NEMA 3R Enclosure, 2 Piece, For Use With: 15/25 kVA 1-Phase General Purpose Dry Type Distribution Transformer, Stainless Steel, 28 in H x 16 in W x 16 in D
SolaHD Weathershield Set, NEMA 3R Enclosure, 2 Piece, For Use With: 15/25 kVA 1-Phase General Purpose Dry Type Distribution Transformer, Stainless Steel, 28 in H x 16 in W x 16 in D
Application Transformer Protection ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number WS15 Country of Origin US Currency USD Dimensions 28 in H x 16 in W x 16 in D EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.41 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.90 in Height [Metric] 17.5260 cm Length 21.10 in Length [Metric] 53.5940 cm Number Of Pieces 2 Specifications NEMA 3R Standard NEMA 3R Standards RoHS Compliant Type Weather Shield Enclosure UNSPSC 39121001 UPC 11 78347286560 UPC 12 783472865604 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Material Stainless Steel Suitable For Use With 15/25 kVA 1-Phase General Purpose Ventilated Distribution Transformer Transformer Protection NEMA 3R Enclosure, For 15/25 KVA 3 Phase Distribution Transformer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Transformer Protection |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WS15 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 28 in H x 16 in W x 16 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.90 in |
| Height [Metric] | 17.5260 cm |
| Length | 21.10 in |
| Length [Metric] | 53.5940 cm |
| Number Of Pieces | 2 |
| Specifications | NEMA 3R |
| Standard | NEMA 3R |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Weather Shield Enclosure |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78347286560 |
| UPC 12 | 783472865604 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable For Use With | 15/25 kVA 1-Phase General Purpose Ventilated Distribution Transformer |
| Transformer Protection |
| NEMA 3R Enclosure, For 15/25 KVA 3 Phase Distribution Transformer |