or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 7132686 Positive Turning Insert, TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10 ANSI, Triangle, TPGW Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 7132686 Positive Turning Insert, TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10 ANSI, Triangle, TPGW Insert, Carbide
SKUPDW~12584951
MFGR #TPGW3(2.5)2FS-1WDN10
$/ea
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive, TPGW Insert, Triangle, 3.5 mm Maximum Depth of Cut, 9.525 mm Inscribed Circle, 3.97 mm Thickness, FS-1 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, Manufacturer's Grade: WDN10, ANSI Code: TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10, ISO Code: TPGW16T308FS-1 WDN10, 60 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Carbide, Coated
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive, TPGW Insert, Triangle, 3.5 mm Maximum Depth of Cut, 9.525 mm Inscribed Circle, 3.97 mm Thickness, FS-1 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, Manufacturer's Grade: WDN10, ANSI Code: TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10, ISO Code: TPGW16T308FS-1 WDN10, 60 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Carbide, Coated
ANSI Code TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10 Catalog Number TPGW3(2.5)2FS-1WDN10 Corner Radius 0.8 mm Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 1 lb Included Angle 60 ° ISO Code TPGW16T308FS-1 WDN10 Relief Angle 11 ° Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker FS-1 Cutting Direction Neutral For Use On Aluminum and other Non-Ferrous Metals, Plastics, Glass and Carbon Fiber Reinforced Plastics and Graphite Inscribed Circle 9.525 mm Insert Size 3(2.5)2 Insert Style TPGW Manufacturer's Grade WDN10 Material PCD Material Grade N, O Maximum Depth of Cut 3.5 mm Rake Positive Seat Size 16 Shape Triangle GP chipbreaker - good chip control at finishing Applicable to sticky material like low carbon steel and pipe material TN60 grade general purpose cermet with superior wear resistance and toughness Cutting of steel and stainless steel +/-0.13 mm thickness tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance 0.03 to 0.38 mm feed/rev 16.5 mm cutting edge length 0 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | TPGW3(2.5)2FS-1 WDN10 |
| Catalog Number | TPGW3(2.5)2FS-1WDN10 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| ISO Code | TPGW16T308FS-1 WDN10 |
| Relief Angle | 11 ° |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | FS-1 |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Aluminum and other Non-Ferrous Metals, Plastics, Glass and Carbon Fiber Reinforced Plastics and Graphite |
| Inscribed Circle | 9.525 mm |
| Insert Size | 3(2.5)2 |
| Insert Style | TPGW |
| Manufacturer's Grade | WDN10 |
| Material | PCD |
| Material Grade | N, O |
| Maximum Depth of Cut | 3.5 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 16 |
| Shape | Triangle |
| GP chipbreaker - good chip control at finishing |
| Applicable to sticky material like low carbon steel and pipe material |
| TN60 grade general purpose cermet with superior wear resistance and toughness |
| Cutting of steel and stainless steel |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| 0.03 to 0.38 mm feed/rev |
| 16.5 mm cutting edge length |
| 0 deg rake |