or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 7054065 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT432-FM2 WSM20S ANSI, Square, SCGT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 7054065 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT432-FM2 WSM20S ANSI, Square, SCGT Insert
SKUPDW~12584696
MFGR #SCGT432-FM2WSM20S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code SCGT432-FM2 WSM20S Catalog Number SCGT432-FM2WSM20S Corner Radius 0.8 mm Finish PVD-TiAlN+Al2O3 Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hole Diameter 0.217 in Included Angle 90 ° ISO Code SCGT120408-FM2 WSM20S Length 12.7 mm Relief Angle 7 ° Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type 1-Sided Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker FM2 Cutting Direction Neutral For Use On High Temperature Alloys, Stainless Steel and Titanium Alloys Inscribed Circle 12.7 mm Insert Size 432 Insert Style SCGT Manufacturer's Grade WSM20S Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 3 mm Rake Positive Seat Size 12 Shape Square Improved coating adhesion prevents chipping and provides stable machining Micro TiCN coating provides excellent wear resistance Hard surface layer - provides advanced wear resistance Strong intra coating adhesion - higher adhesion between each layer with improved crystal structure Micro TiCN layer - higher coating hardness is possible due to a micro TiCN crystal structure, resulting in increased wear resistance CA310 grade for high speed continuous machining and improved tool life through the deposition of a thickened alumina coating layer First choice for finishing to roughing of gray cast iron 12.7 mm cutting edge length 11 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SCGT432-FM2 WSM20S |
| Catalog Number | SCGT432-FM2WSM20S |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Finish | PVD-TiAlN+Al2O3 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hole Diameter | 0.217 in |
| Included Angle | 90 ° |
| ISO Code | SCGT120408-FM2 WSM20S |
| Length | 12.7 mm |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | 1-Sided |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | FM2 |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | High Temperature Alloys, Stainless Steel and Titanium Alloys |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Size | 432 |
| Insert Style | SCGT |
| Manufacturer's Grade | WSM20S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 12 |
| Shape | Square |
| Improved coating adhesion prevents chipping and provides stable machining |
| Micro TiCN coating provides excellent wear resistance |
| Hard surface layer - provides advanced wear resistance |
| Strong intra coating adhesion - higher adhesion between each layer with improved crystal structure |
| Micro TiCN layer - higher coating hardness is possible due to a micro TiCN crystal structure, resulting in increased wear resistance |
| CA310 grade for high speed continuous machining and improved tool life through the deposition of a thickened alumina coating layer |
| First choice for finishing to roughing of gray cast iron |
| 12.7 mm cutting edge length |
| 11 deg rake |