or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6363502 Positive Single Sided Turning Insert, CPGT3(2.5)2-MK4 WKK20S ANSI, Rhombic
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6363502 Positive Single Sided Turning Insert, CPGT3(2.5)2-MK4 WKK20S ANSI, Rhombic
SKUPDW~10506325
MFGR #CPGT3(2.5)2-MK4WKK20S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code CPGT3(2.5)2-MK4 WKK20S Catalog Number CPGT3(2.5)2-MK4WKK20S Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 4.4 mm Included Angle 80 deg ISO Code CPGT09T308-MK4 WKK20S Relief Angle 11 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Type Positive Single Sided Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker MK4 Inscribed Circle 9.525 mm Insert Style CPGT Manufacturer's Grade WKK20S Material Carbide Maximum Depth of Cut 3 mm Shape Rhombic 40 to 60 deg double countersink hole 2 cutting edges +/-0.025 mm corner point tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance 0.12 to 0.32 mm feed/rev 9.672 mm cutting edge length
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CPGT3(2.5)2-MK4 WKK20S |
| Catalog Number | CPGT3(2.5)2-MK4WKK20S |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| Included Angle | 80 deg |
| ISO Code | CPGT09T308-MK4 WKK20S |
| Relief Angle | 11 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Type | Positive Single Sided |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | MK4 |
| Inscribed Circle | 9.525 mm |
| Insert Style | CPGT |
| Manufacturer's Grade | WKK20S |
| Material | Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Shape | Rhombic |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 2 cutting edges |
| +/-0.025 mm corner point tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| 0.12 to 0.32 mm feed/rev |
| 9.672 mm cutting edge length |