or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite 5004658 Indexable Milling Insert, SFFW1203EFR WK10 ANSI, Square, SEHW Insert, SFFW1203EFR WK10 ISO, WK10

Valenite 5004658 Indexable Milling Insert, SFFW1203EFR WK10 ANSI, Square, SEHW Insert, SFFW1203EFR WK10 ISO, WK10
SKUPDW~9957986
MFGR #SFFW1203EFRWK10
$/ea
VALENITE Indexable Milling Insert, SEHW Insert, Square, 12.7 mm Inscribed Circle, 3.18 mm Thickness, 12.7 mm Width, 12.7 mm Length, A57 Chipbreaker, 0 deg Rake, 25 deg Lead Angle, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WK10, ANSI Code: SFFW1203EFR WK10, ISO Code: SFFW1203EFR WK10, Right Hand, Uncoated, Material Grade: N
VALENITE Indexable Milling Insert, SEHW Insert, Square, 12.7 mm Inscribed Circle, 3.18 mm Thickness, 12.7 mm Width, 12.7 mm Length, A57 Chipbreaker, 0 deg Rake, 25 deg Lead Angle, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WK10, ANSI Code: SFFW1203EFR WK10, ISO Code: SFFW1203EFR WK10, Right Hand, Uncoated, Material Grade: N
ANSI Code SFFW1203EFR WK10 Catalog Number SFFW1203EFRWK10 Country of Origin DE Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 5.5 mm ISO Code SFFW1203EFR WK10 Lead Angle 25 deg Length 12.7 mm Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.18 mm Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker A57 Inscribed Circle 12.7 mm Insert Style SEHW Manufacturer's Grade WK10 Material Grade N Rake 0 deg Shape Square A57 Geometry - The special one For unfavorable machining conditions Maximum cutting edge stability High feed rates Straight border (no wave on the flank face) +/-0.013 mm cutting edge tolerance +/-0.013 mm inscribed circle tolerance +/-0.025 mm thickness tolerance 2.32 mm width face chamfer 4 cutting edges 40 to 60 deg double countersink hole 75 deg approach
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SFFW1203EFR WK10 |
| Catalog Number | SFFW1203EFRWK10 |
| Country of Origin | DE |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 5.5 mm |
| ISO Code | SFFW1203EFR WK10 |
| Lead Angle | 25 deg |
| Length | 12.7 mm |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.18 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | A57 |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Style | SEHW |
| Manufacturer's Grade | WK10 |
| Material Grade | N |
| Rake | 0 deg |
| Shape | Square |
| A57 Geometry - The special one |
| For unfavorable machining conditions |
| Maximum cutting edge stability |
| High feed rates |
| Straight border (no wave on the flank face) |
| +/-0.013 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.013 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.025 mm thickness tolerance |
| 2.32 mm width face chamfer |
| 4 cutting edges |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 75 deg approach |