or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck picofast® PKW 3M-N7X2-6/S90 Single Ended Cordset, M8 Right Angle Female Connector, 6 m L Cable, 3 Poles
Turck picofast® PKW 3M-N7X2-6/S90 Single Ended Cordset, M8 Right Angle Female Connector, 6 m L Cable, 3 Poles
SKU149711
MFGR #U0052
Your Cost: $49.94/ea
List: Turck picofast® Cordset, Single Ended, Right Angle Female Connector, M8 Connector, Brass, 6 m Cable Length, TPU Cable, 3 Pole, 30 VAC, 4 A, Brown/Blue/Black Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck picofast® Cordset, Single Ended, Right Angle Female Connector, M8 Connector, Brass, 6 m Cable Length, TPU Cable, 3 Pole, 30 VAC, 4 A, Brown/Blue/Black Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 4 A Cable Material TPU Catalog Number U0052 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67 Length [Metric] 6 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP67 Number Of Poles 3 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed Type Single End Voltage Rating 30 VAC Wire Pin Colors Black/Blue/Brown Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 6 m Connector Size M8 Connector Type Right Angle Female 3 conductors 24 AWG black cable Nylon TPU contact carriers Clear TPU molded head Gold plated brass contact Nickel plated brass coupling nut Black TPU outer jacket PVC conductor insulation -30 to 90 deg C operating temperature
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Cable Material | TPU |
| Catalog Number | U0052 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67 |
| Length [Metric] | 6 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP67 |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed |
| Type | Single End |
| Voltage Rating | 30 VAC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Brown |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 6 m |
| Connector Size | M8 |
| Connector Type | Right Angle Female |
| 3 conductors |
| 24 AWG black cable |
| Nylon TPU contact carriers |
| Clear TPU molded head |
| Gold plated brass contact |
| Nickel plated brass coupling nut |
| Black TPU outer jacket |
| PVC conductor insulation |
| -30 to 90 deg C operating temperature |