or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck picofast® Eurofast® VBRS 4.4-2PKG 3M-0.3/0.3/S90 Daisy Chain, 60 VAC/75 VDC, 4 A, TPU
Turck
Turck picofast® Eurofast® VBRS 4.4-2PKG 3M-0.3/0.3/S90 Daisy Chain, 60 VAC/75 VDC, 4 A, TPU
SKU351269
MFGR #U0117-29
$/ea
Turck picofast® Eurofast® Daisy Chain, 60 VAC/75 VDC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P and IP67, -40 to 80 deg C, TPU, 0.3 m L
Turck picofast® Eurofast® Daisy Chain, 60 VAC/75 VDC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P and IP67, -40 to 80 deg C, TPU, 0.3 m L
Catalog Number U0117-29 Connector Size M12 Dimensions 0.3 m L Enclosure Type NEMA 1/3/4/6P and IP67 Gross Weight Per Pack 1 lb Returnable N Temperature Rating -40 to 80 deg C Type Turck Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 4 A Material TPU Voltage Rating 60 VAC/75 VDC Black nylon TPU contact carriers Yellow TPU molded head material Gold plating brass contact material Nickel plating brass coupling nut Black TPU outer jacket material PVC conductor insulation material 3 x 24 AWG wire M12 x 1 mechanical connection M8 threaded mechanical connection
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | U0117-29 |
| Connector Size | M12 |
| Dimensions | 0.3 m L |
| Enclosure Type | NEMA 1/3/4/6P and IP67 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Returnable | N |
| Temperature Rating | -40 to 80 deg C |
| Type | Turck |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 4 A |
| Material | TPU |
| Voltage Rating | 60 VAC/75 VDC |
| Black nylon TPU contact carriers |
| Yellow TPU molded head material |
| Gold plating brass contact material |
| Nickel plating brass coupling nut |
| Black TPU outer jacket material |
| PVC conductor insulation material |
| 3 x 24 AWG wire |
| M12 x 1 mechanical connection |
| M8 threaded mechanical connection |