or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck multifast® CSM CKM 19-19-10 Double Ended Cordset, M23 x 1 Straight Male x Straight Female Connector, 10 m L Cable
Turck multifast® CSM CKM 19-19-10 Double Ended Cordset, M23 x 1 Straight Male x Straight Female Connector, 10 m L Cable
SKU225338
MFGR #U4704-55
Your Cost: $279.40/ea
List: Turck multifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, M23 x 1 Connector, Brass, Shielded Cable, 10 m Cable Length, PVC Cable, 19 Pole, 150 VAC, 9 A, Violet/Red/Grey/Red/Blue/Green/Blue/Grey/Pink/White/Green/White/Yellow/White/Grey/Black/Green/Yellow/Yellow/Brown/Brown/Green/White/Yellow/Pink/Grey/Brown/Brown Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating
Turck multifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, M23 x 1 Connector, Brass, Shielded Cable, 10 m Cable Length, PVC Cable, 19 Pole, 150 VAC, 9 A, Violet/Red/Grey/Red/Blue/Green/Blue/Grey/Pink/White/Green/White/Yellow/White/Grey/Black/Green/Yellow/Yellow/Brown/Brown/Green/White/Yellow/Pink/Grey/Brown/Brown Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating
Amperage Rating 9 A Cable Material PVC Cable Type Shielded Catalog Number U4704-55 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67 Length [Metric] 10 m NEMA Rating NEMA IP67 Number Of Poles 19 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Type Double End Voltage Rating 150 VAC Wire Pin Colors Black/Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/Violet/White/Yellow Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 10 m Connector Size M23 Connector Type Straight Male x Straight Female 19 conductors 18 and 22 AWG yellow cable Nylon or PBT contact carriers Black TPU molded head material Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut PVC conductor insulation material -40 to 105 deg C operating 20 AWG drain/polyester foil shield
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Cable Material | PVC |
| Cable Type | Shielded |
| Catalog Number | U4704-55 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67 |
| Length [Metric] | 10 m |
| NEMA Rating | NEMA IP67 |
| Number Of Poles | 19 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Type | Double End |
| Voltage Rating | 150 VAC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Brown/Gray/Green/Pink/Red/Violet/White/Yellow |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 10 m |
| Connector Size | M23 |
| Connector Type | Straight Male x Straight Female |
| 19 conductors |
| 18 and 22 AWG yellow cable |
| Nylon or PBT contact carriers |
| Black TPU molded head material |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| PVC conductor insulation material |
| -40 to 105 deg C operating |
| 20 AWG drain/polyester foil shield |