or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck minifast® WSM WKM 579-2M Double Ended Cordset, 7/8 in Right Angle Male x Right Angle Female Connector, 2 m L Cable
Turck minifast® WSM WKM 579-2M Double Ended Cordset, 7/8 in Right Angle Male x Right Angle Female Connector, 2 m L Cable
SKU254144
MFGR #U2776-042
Your Cost: $78.81/ea
Turck minifast® Cordset, Double Ended, Right Angle Male x Right Angle Female Connector, 7/8 in Connector, Brass, 2 m Cable Length, PVC Cable, 5 Pole, 300 VAC, 9 A, Bare/Red Black/White/Blue Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck minifast® Cordset, Double Ended, Right Angle Male x Right Angle Female Connector, 7/8 in Connector, Brass, 2 m Cable Length, PVC Cable, 5 Pole, 300 VAC, 9 A, Bare/Red Black/White/Blue Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 9 A Cable Material PVC Catalog Number U2776-042 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67 Length [Metric] 2 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP67 Number Of Poles 5 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed Type Double End Voltage Rating 300 VAC Wire Pin Colors Black/Blue/Red/White Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 2 m Connector Size 7/8 in Connector Type Right Angle Male x Right Angle Female 5 conductors 15 AWG, 18 AWG gray cable Blue-gray TPU contact carrier Blue-gray TPU molded head Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut Gray PVC outer cable jacket PVC conductor insulation -40 to 80 deg C operating temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | U2776-042 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67 |
| Length [Metric] | 2 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP67 |
| Number Of Poles | 5 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed |
| Type | Double End |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Red/White |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 2 m |
| Connector Size | 7/8 in |
| Connector Type | Right Angle Male x Right Angle Female |
| 5 conductors |
| 15 AWG, 18 AWG gray cable |
| Blue-gray TPU contact carrier |
| Blue-gray TPU molded head |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| Gray PVC outer cable jacket |
| PVC conductor insulation |
| -40 to 80 deg C operating temperature |