or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck minifast® RSM RKM 572-2M Double Ended Cordset, 7/8-16 UN Straight Male x Straight Female Connector, 2 m L Cable
Turck minifast® RSM RKM 572-2M Double Ended Cordset, 7/8-16 UN Straight Male x Straight Female Connector, 2 m L Cable
SKU537171
MFGR #U5447-13
Your Cost: $62.05/ea
Turck minifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, 7/8-16 UN Connector, Brass, Shielded Cable, 2 m Cable Length, PVC Cable, 5 Pole, 300 VAC, 5 A, Bare/Red/Black/White/Blue Wire Pin Colors, NEMA 1/3/4/6P/IP67
Turck minifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, 7/8-16 UN Connector, Brass, Shielded Cable, 2 m Cable Length, PVC Cable, 5 Pole, 300 VAC, 5 A, Bare/Red/Black/White/Blue Wire Pin Colors, NEMA 1/3/4/6P/IP67
Amperage Rating 5 A Cable Material PVC Cable Type Shielded Catalog Number U5447-13 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb Length [Metric] 2 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP67 Number Of Poles 5 Returnable Y Standards UL Listed, FM Div.2, CSA Certified, CSA PA Certified, RoHS Compliant Type Double End Voltage Rating 300 VAC Wire Pin Colors Black/Blue/Red/White Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 2 m Connector Size 7/8-16 UN Connector Type Straight Male x Straight Female Gray cable jacket color Nickel plated Brass coupling nut Gold plated brass contact material 4 x 22 AWG color code, 22 AWG drain TPU contact carrier, TPU/blue-gray molded head material -40 to 105 deg C operating temperature Foil (pair/overall) shielded HDPE data, SRPVC power conductor insulation
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 5 A |
| Cable Material | PVC |
| Cable Type | Shielded |
| Catalog Number | U5447-13 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Length [Metric] | 2 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP67 |
| Number Of Poles | 5 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL Listed, FM Div.2, CSA Certified, CSA PA Certified, RoHS Compliant |
| Type | Double End |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Wire Pin Colors | Black/Blue/Red/White |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 2 m |
| Connector Size | 7/8-16 UN |
| Connector Type | Straight Male x Straight Female |
| Gray cable jacket color |
| Nickel plated Brass coupling nut |
| Gold plated brass contact material |
| 4 x 22 AWG color code, 22 AWG drain |
| TPU contact carrier, TPU/blue-gray molded head material |
| -40 to 105 deg C operating temperature |
| Foil (pair/overall) shielded |
| HDPE data, SRPVC power conductor insulation |