or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck minifast® RSM RKM 30-4M Double Ended Cordset, 7/8-16 UN Straight Male x Straight Female Connector, 4 m L Cable
Turck minifast® RSM RKM 30-4M Double Ended Cordset, 7/8-16 UN Straight Male x Straight Female Connector, 4 m L Cable
SKU471579
MFGR #U2255-4
Your Cost: $52.30/ea
List: Turck minifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, 7/8-16 UN Connector, Brass, 4 m Cable Length, PVC Cable, 3 Pole, 600 VAC, 9 A, Green/Yellow/Brown/Blue Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck minifast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, 7/8-16 UN Connector, Brass, 4 m Cable Length, PVC Cable, 3 Pole, 600 VAC, 9 A, Green/Yellow/Brown/Blue Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 9 A Cable Material PVC Catalog Number U2255-4 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67 Length [Metric] 4 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP67 Number Of Poles 3 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Type Double End Voltage Rating 600 VAC Wire Pin Colors Blue/Brown/Green/Yellow Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 4 m Connector Size 7/8-16 UN Connector Type Straight Male x Straight Female 3 conductors 18 AWG yellow cable TPU contact carrier Yellow TPU molded head material Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut PVC conductor insulation material -40 to 105 deg C operating
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | U2255-4 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67 |
| Length [Metric] | 4 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP67 |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Type | Double End |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Wire Pin Colors | Blue/Brown/Green/Yellow |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 4 m |
| Connector Size | 7/8-16 UN |
| Connector Type | Straight Male x Straight Female |
| 3 conductors |
| 18 AWG yellow cable |
| TPU contact carrier |
| Yellow TPU molded head material |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| PVC conductor insulation material |
| -40 to 105 deg C operating |