or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck minifast® RKM 40-5M Single Ended Cordset, 7/8 in Straight Female Connector, 5 m L Cable, 4 Poles
Turck
Turck minifast® RKM 40-5M Single Ended Cordset, 7/8 in Straight Female Connector, 5 m L Cable, 4 Poles
SKU49089
MFGR #U2045-05
Your Cost: $56.23/ea
List: Turck minifast® Cordset, Single Ended, Straight Female Connector, 7/8 in Connector, Brass, 5 m Cable Length, PVC Cable, 4 Pole, 600 VAC, 9 A, Brown/White/Blue/Black Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck minifast® Cordset, Single Ended, Straight Female Connector, 7/8 in Connector, Brass, 5 m Cable Length, PVC Cable, 4 Pole, 600 VAC, 9 A, Brown/White/Blue/Black Wire Pin Colors, IP67 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 9 A Cable Material PVC Catalog Number U2045-05 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67 Length [Metric] 5 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P Number Of Poles 4 Returnable Y Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL listed Type Single Ended Voltage Rating 600 VAC Wire Pin Colors Brown/White/Blue/Black Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 5 m Connector Size 7/8 in Connector Type Straight Female 4 conductors 18 AWG yellow cable TPU contact carrier Yellow TPU molded head Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut PVC conductor insulation -40 to 105 deg C operating temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 9 A |
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | U2045-05 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67 |
| Length [Metric] | 5 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL listed |
| Type | Single Ended |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Wire Pin Colors | Brown/White/Blue/Black |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 5 m |
| Connector Size | 7/8 in |
| Connector Type | Straight Female |
| 4 conductors |
| 18 AWG yellow cable |
| TPU contact carrier |
| Yellow TPU molded head |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| PVC conductor insulation |
| -40 to 105 deg C operating temperature |