or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck microfast® WKB 3T-2/S90 Single Ended Cordset, 1/2-20 UNF Right Angle Female Connector, 2 m L Cable, 3 Poles
Turck microfast® WKB 3T-2/S90 Single Ended Cordset, 1/2-20 UNF Right Angle Female Connector, 2 m L Cable, 3 Poles
SKU314227
MFGR #U2246
Your Cost: $29.10/ea
List: Turck microfast® Cordset, Single Ended, Right Angle Female Connector, 1/2-20 UNF Connector, Brass, 2 m Cable Length, TPU Cable, 3 Pole, 250 VAC, 4 A, Green/Red/Black/Red/White Wire Pin Colors, IP67/IP68/IP69K IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck microfast® Cordset, Single Ended, Right Angle Female Connector, 1/2-20 UNF Connector, Brass, 2 m Cable Length, TPU Cable, 3 Pole, 250 VAC, 4 A, Green/Red/Black/Red/White Wire Pin Colors, IP67/IP68/IP69K IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 4 A Cable Material TPU Catalog Number U2246 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP67/IP68/IP69K Length [Metric] 2 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P Number Of Poles 3 Returnable Y Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Type Single Ended Voltage Rating 250 VAC Wire Pin Colors Green/Red/Black/Red/White Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 2 m Connector Size 1/2-20 UNF Connector Type Right Angle Female 3 conductors 18 AWG yellow cable Nylon contact carrier Yellow TPU molded head material Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut PVC conductor insulation material -40 to 90 deg C temperature Features B-code M12
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Cable Material | TPU |
| Catalog Number | U2246 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP67/IP68/IP69K |
| Length [Metric] | 2 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Type | Single Ended |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wire Pin Colors | Green/Red/Black/Red/White |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 2 m |
| Connector Size | 1/2-20 UNF |
| Connector Type | Right Angle Female |
| 3 conductors |
| 18 AWG yellow cable |
| Nylon contact carrier |
| Yellow TPU molded head material |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| PVC conductor insulation material |
| -40 to 90 deg C temperature |
| Features B-code M12 |