or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck WSB 3T-10 (U2492-31)
SKU140525
MFGR #U2492-31
$/ea
The single-ended cord set has 22 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 10 m length PVC yellow jacket.
The single-ended cord set has 22 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 10 m length PVC yellow jacket.
Amperage Rating 4 A Catalog Number U2492-31 Color Yellow (Jacket);Yellow (Molded Head) Conductor Size 22 AWG Conductor Type Stranded End Connection Type Right Angle Male ½ in Microfast Connector Gross Weight Per Pack 0.8100 lb Length 10 m Length [Metric] 10 m Material Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon (Contact Carrier;TPU (Molded Head) Returnable Y Series WSB Temperature Rating -40 to +105 °C;-40 to +221 °F Type Single End Voltage Rating 250 V Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 10 m -Right angle Male ½ in microfast Connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Catalog Number | U2492-31 |
| Color | Yellow (Jacket);Yellow (Molded Head) |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Conductor Type | Stranded |
| End Connection Type | Right Angle Male ½ in Microfast Connector |
| Gross Weight Per Pack | 0.8100 lb |
| Length | 10 m |
| Length [Metric] | 10 m |
| Material | Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon (Contact Carrier;TPU (Molded Head) |
| Returnable | Y |
| Series | WSB |
| Temperature Rating | -40 to +105 °C;-40 to +221 °F |
| Type | Single End |
| Voltage Rating | 250 V |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 10 m |
| -Right angle Male ½ in microfast Connector |