or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck TW-R30-B128 EEPROM Memory RFID Data Carrier, 13.56 MHz, 128 Byte Memory
Custom_Product_Images_Illustration
Turck TW-R30-B128 EEPROM Memory RFID Data Carrier, 13.56 MHz, 128 Byte Memory
SKU510416
MFGR #6900503
Your Cost: $12.30/ea
Turck RFID Data Carrier, EEPROM Memory, 13.56 MHz, 128 Byte Memory, 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK
Turck RFID Data Carrier, EEPROM Memory, 13.56 MHz, 128 Byte Memory, 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK
Catalog Number 6900503 Country of Origin MY Dimensions 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 3.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8523510000 Returnable Y Series 13.56 MHz Standards ATEX Cat II 2 G|Ex Zone 1 ATEX Cat II 2 D|Ex Zone 21 Type EEPROM Memory Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Current Rating 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK Frequency Rating 13.56 MHz Memory Size 128 Bytes Voltage Rating 128 Byte EEPROM, memory 128 byte, Not for direct mounting on metal Plastic active face material, housing material NXP I-Code SLI/SL2 chip Unlimited number of read operations 10^5 write operations 2 ms/byte typical read time 3 ms/byte typical write time IP69K degree of protection -25 to 85 deg C ambient temperature -45 to 85 deg C storage temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 6900503 |
| Country of Origin | MY |
| Dimensions | 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8523510000 |
| Returnable | Y |
| Series | 13.56 MHz |
| Standards | ATEX Cat II 2 G|Ex Zone 1 ATEX Cat II 2 D|Ex Zone 21 |
| Type | EEPROM Memory |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Current Rating | 5.2 mm ID x 30 mm OD x 3 mm THK |
| Frequency Rating | 13.56 MHz |
| Memory Size | 128 Bytes |
| Voltage Rating | 128 Byte |
| EEPROM, memory 128 byte, Not for direct mounting on metal |
| Plastic active face material, housing material |
| NXP I-Code SLI/SL2 chip |
| Unlimited number of read operations |
| 10^5 write operations |
| 2 ms/byte typical read time |
| 3 ms/byte typical write time |
| IP69K degree of protection |
| -25 to 85 deg C ambient temperature |
| -45 to 85 deg C storage temperature |