or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck RKL 4.43-5 (U-25995)
Turck
Turck RKL 4.43-5 (U-25995)
SKU661630
MFGR #U-25995
Your Cost: $43.45/ea
List: RKL 4.43-5 single-ended cord set has 22 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 5 m length PVC gray jacket.
RKL 4.43-5 single-ended cord set has 22 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 5 m length PVC gray jacket.
Amperage Rating 4 A Catalog Number U-25995 Color Gray (Jacket);Yellow (Molded Head) Conductor Size 22 AWG Conductor Type Stranded End Connection Type Straight Female M12 Eurofast Connector Gross Weight Per Pack 1 lb Length 5 m Length [Metric] 5 m Material Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon/TPU (Contact Carrier);TPU (Molded Head) Returnable N Series RKL Temperature Rating -40 to +105 °C;-40 to +221 °F Type Single End Voltage Rating 250 V Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 5 m -Straight Female M12 eurofast Connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Catalog Number | U-25995 |
| Color | Gray (Jacket);Yellow (Molded Head) |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Conductor Type | Stranded |
| End Connection Type | Straight Female M12 Eurofast Connector |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Length | 5 m |
| Length [Metric] | 5 m |
| Material | Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon/TPU (Contact Carrier);TPU (Molded Head) |
| Returnable | N |
| Series | RKL |
| Temperature Rating | -40 to +105 °C;-40 to +221 °F |
| Type | Single End |
| Voltage Rating | 250 V |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 5 m |
| -Straight Female M12 eurofast Connector |