or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck RKC 4.21T-1-RSC 4.21T (U-79815)
SKU853439
MFGR #U-79815
Your Cost: $38.93/ea
List: The double-ended cord set has 18 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 1 m length PVC blue jacket.
The double-ended cord set has 18 AWG stranded wire and is rated to 4 A current, 250 V voltage. Comes with 1 m length PVC blue jacket.
Amperage Rating 4 A Catalog Number U-79815 Color Blue (Jacket);Yellow (Molded Head) Conductor Size 18 AWG Conductor Type Stranded End Connection Type Straight Female M12 Eurofast Connector - Straight Male M12 Eurofast Connector Length 1 m Length [Metric] 1 m Material Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon/TPU (Contact Carrier);TPU (Molded Head) Returnable N Series RKC Temperature Rating -40 to +105 °C;-40 to +221 °F Type Double End Voltage Rating 250 V Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 1 m -Straight Female M12 eurofast Connector -Straight Male M12 eurofast Connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Catalog Number | U-79815 |
| Color | Blue (Jacket);Yellow (Molded Head) |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Conductor Type | Stranded |
| End Connection Type | Straight Female M12 Eurofast Connector - Straight Male M12 Eurofast Connector |
| Length | 1 m |
| Length [Metric] | 1 m |
| Material | Brass (Contact, Coupling, Housing);PVC (Jacket, Insulation);Nylon/TPU (Contact Carrier);TPU (Molded Head) |
| Returnable | N |
| Series | RKC |
| Temperature Rating | -40 to +105 °C;-40 to +221 °F |
| Type | Double End |
| Voltage Rating | 250 V |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 1 m |
| -Straight Female M12 eurofast Connector |
| -Straight Male M12 eurofast Connector |