or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck QRC Relay Socket, 250 VAC, 6 A, For Use With Miniature 4-Pole C9 Relay, 4 Poles
SKU181840
MFGR #R6160
$/ea
Turck Relay Socket, Series: QRC, 250 VAC, 6 A, 4 Poles, -40 to 80 deg C, For Use With: Miniature 4-Pole C9 Relay, DIN Rail/Surface Mount, 22.5 mm H x 75 mm W x 46.5 mm D
Turck Relay Socket, Series: QRC, 250 VAC, 6 A, 4 Poles, -40 to 80 deg C, For Use With: Miniature 4-Pole C9 Relay, DIN Rail/Surface Mount, 22.5 mm H x 75 mm W x 46.5 mm D
Catalog Number R6160 Country of Origin CN Dimensions 22.5 mm H x 75 mm W x 46.5 mm D Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 26.33 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Mounting Type DIN Rail/Surface Number Of Poles 4 Returnable Y Series QRC Standards CE Marked, cCSAus Certified, EN 60947-1, EN 61810-1, cURus Listed, RoHS Compliant Temperature Rating -40 to 80 °C UPC 11 97204000030 Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 6 A Suitable For Use With Miniature 4-Pole C9 Relay Voltage Rating 250 VAC DIN-rail/Panel Mounting, Screw Terminals, 2 Connection Levels 2.5 kV terminal insulation voltage 14 to 22 AWG wire size 0.7 N-m screw torque M3, pozi, slot screw dimensions Detachable labeling space Integrated clip and marking labe
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | R6160 |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 22.5 mm H x 75 mm W x 46.5 mm D |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.33 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Mounting Type | DIN Rail/Surface |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | Y |
| Series | QRC |
| Standards | CE Marked, cCSAus Certified, EN 60947-1, EN 61810-1, cURus Listed, RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40 to 80 °C |
| UPC 11 | 97204000030 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 6 A |
| Suitable For Use With | Miniature 4-Pole C9 Relay |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| DIN-rail/Panel Mounting, Screw Terminals, 2 Connection Levels |
| 2.5 kV terminal insulation voltage |
| 14 to 22 AWG wire size |
| 0.7 N-m screw torque |
| M3, pozi, slot screw dimensions |
| Detachable labeling space |
| Integrated clip and marking labe |