or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck NI8U-M12-AP6X-H1141 PROX SENSOR (1644140)
Custom_Product_Images_Illustration
Turck
Turck NI8U-M12-AP6X-H1141 PROX SENSOR (1644140)
SKU45921
MFGR #1644140
Your Cost: $136.20/ea
List: Inductive Sensor, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M12 x 1 male connector, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, Rated switching distance: 8 mm, Non-flush
Inductive Sensor, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M12 x 1 male connector, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, Rated switching distance: 8 mm, Non-flush
Amperage Rating ?200 mA Catalog Number 1644140 Connection Type Partially Threaded Country of Origin DE Frequency Response 2000 Hz Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 28.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 8 mm Mounting Type Non - Flush Mount Returnable Y Sensing Distance 8 mm Series NI Size M12 x 1 Temperature Rating -30 to +85 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NO Output Type PNP Sensing Method Uprox® Sensor Voltage Rating 10 to 30 VDC M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M12 x 1 male connector -M12 × 1 threaded barrel -Chrome-plated brass -Factor 1 for all metals -Protection class IP68 -Resistant to magnetic fields -Extended temperature range -High switching frequency -DC 3-wire, 10…30 VDC -NO contact, PNP output -M12 x 1 male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | ?200 mA |
| Catalog Number | 1644140 |
| Connection Type | Partially Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Frequency Response | 2000 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 8 mm |
| Mounting Type | Non - Flush Mount |
| Returnable | Y |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Series | NI |
| Size | M12 x 1 |
| Temperature Rating | -30 to +85 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NO |
| Output Type | PNP |
| Sensing Method | Uprox® Sensor |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M12 x 1 male connector |
| -M12 × 1 threaded barrel |
| -Chrome-plated brass |
| -Factor 1 for all metals |
| -Protection class IP68 |
| -Resistant to magnetic fields |
| -Extended temperature range |
| -High switching frequency |
| -DC 3-wire, 10…30 VDC |
| -NO contact, PNP output |
| -M12 x 1 male connector |