or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck NI4U-EG08-AP6X-V1131 (4600620)
Turck
Turck NI4U-EG08-AP6X-V1131 (4600620)
SKU38639
MFGR #4600620
Your Cost: $137.34/ea
List: Inductive Sensor, Threaded barrel, M8 x 1, Stainless steel, 1.4427 SO, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M8 x 1 male connector, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, Rated switching distance: 4 mm, Non-flush
Inductive Sensor, Threaded barrel, M8 x 1, Stainless steel, 1.4427 SO, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M8 x 1 male connector, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, Rated switching distance: 4 mm, Non-flush
Amperage Rating ?150 mA Catalog Number 4600620 Connection Type Fully Threaded Country of Origin CH Frequency Response 2000 Hz Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Stainless Steel;Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 4 mm Mounting Type Non - Flush Mount Returnable Y Sensing Distance 4 mm Series NI Size M8 x 1 Temperature Rating -30 to +85 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NO Output Type PNP Sensing Method Uprox® Sensor Voltage Rating 10 to 30 VDC Threaded barrel, M8 x 1, Stainless steel, 1.4427 SO, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M8 x 1 male connector -Threaded barrel, M8 x 1 -Stainless steel, 1.4427 SO -Factor 1 for all metals -Protection class IP68 -Resistant to magnetic fields -Extended temperature range -High switching frequency -DC 3-wire, 10…30 VDC -NO contact, PNP output -M8 x 1 male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | ?150 mA |
| Catalog Number | 4600620 |
| Connection Type | Fully Threaded |
| Country of Origin | CH |
| Frequency Response | 2000 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Stainless Steel;Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 4 mm |
| Mounting Type | Non - Flush Mount |
| Returnable | Y |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Series | NI |
| Size | M8 x 1 |
| Temperature Rating | -30 to +85 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NO |
| Output Type | PNP |
| Sensing Method | Uprox® Sensor |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Threaded barrel, M8 x 1, Stainless steel, 1.4427 SO, Factor 1 for all metals, Protection class IP68, Resistant to magnetic fields, Extended temperature range, High switching frequency, DC 3-wire, 10…30 VDC, NO contact, PNP output, M8 x 1 male connector |
| -Threaded barrel, M8 x 1 |
| -Stainless steel, 1.4427 SO |
| -Factor 1 for all metals |
| -Protection class IP68 |
| -Resistant to magnetic fields |
| -Extended temperature range |
| -High switching frequency |
| -DC 3-wire, 10…30 VDC |
| -NO contact, PNP output |
| -M8 x 1 male connector |