or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck NI2-G08-AP6X-H1341 PROX (46032)
Turck
Turck NI2-G08-AP6X-H1341 PROX (46032)
SKU38600
MFGR #46032
Your Cost: $141.36/ea
List: Inductive sensor, M8 × 1 threaded barrel, Stainless steel, 1.4404
Inductive sensor, M8 × 1 threaded barrel, Stainless steel, 1.4404
Amperage Rating ?150 mA Catalog Number 46032 Connection Type Fully Threaded Country of Origin CH Frequency Response 3000 Hz Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 24.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 2 mm Mounting Type Non - Flush Mount Returnable N Sensing Distance 2 mm Series NI Size M12 x 1 Temperature Rating -25 to +70 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NO Output Type PNP Voltage Rating 10 to 30 VDC M8 × 1 threaded barrel, Stainless steel, 1.4404 -M8 × 1 threaded barrel -Stainless steel, 1.4404
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | ?150 mA |
| Catalog Number | 46032 |
| Connection Type | Fully Threaded |
| Country of Origin | CH |
| Frequency Response | 3000 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 2 mm |
| Mounting Type | Non - Flush Mount |
| Returnable | N |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Series | NI |
| Size | M12 x 1 |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NO |
| Output Type | PNP |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| M8 × 1 threaded barrel, Stainless steel, 1.4404 |
| -M8 × 1 threaded barrel |
| -Stainless steel, 1.4404 |