or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck NI10-M18-Y1X-H1141 (40153)
SKU140180
MFGR #40153
Your Cost: $124.27/ea
List: Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 10 mm, Non-flush
Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 10 mm, Non-flush
Catalog Number 40153 Connection Type Partially Threaded Country of Origin DE Frequency Response 500 Hz Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 57.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 10 mm Mounting Type Non - Flush Mount Returnable N Sensing Distance 10 mm Series NI Size M12 x 1 Temperature Rating -25 to +70 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? UPC 11 09569140153 Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NAMUR Output Voltage Rating 8.2 VDC Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 -Threaded barrel, M18 x 1 -Chrome-plated brass -DC 2-wire, nom. 8.2 VDC -Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR) -M12 x 1 male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 40153 |
| Connection Type | Partially Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Frequency Response | 500 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 57.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 10 mm |
| Mounting Type | Non - Flush Mount |
| Returnable | N |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Series | NI |
| Size | M12 x 1 |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| UPC 11 | 09569140153 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NAMUR Output |
| Voltage Rating | 8.2 VDC |
| Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 |
| -Threaded barrel, M18 x 1 |
| -Chrome-plated brass |
| -DC 2-wire, nom. 8.2 VDC |
| -Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR) |
| -M12 x 1 male connector |