or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck NI 4-G12-AZ33X-B3131 (T1304232)
SKU38678
MFGR #1304232
Your Cost: $175.29/ea
List: Inductive Sensor, Threaded barrel, M12 x 1, Chrome-plated brass, AC 2-wire, 20…250 VDC, DC 2-wire, 10…300 VDC, NO contact, 1/2 male connector, Rated switching distance: 4 mm, Non-flush
Inductive Sensor, Threaded barrel, M12 x 1, Chrome-plated brass, AC 2-wire, 20…250 VDC, DC 2-wire, 10…300 VDC, NO contact, 1/2 male connector, Rated switching distance: 4 mm, Non-flush
Amperage Rating ?100 mA Catalog Number 1304232 Connection Type Fully Threaded Country of Origin DE Frequency Response 20 Hz Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 33.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 4 mm Mounting Type Non - Flush Mount Returnable Y Sensing Distance 4 mm Series NI Size ½ in - 20 UNF Temperature Rating -25 to +70 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NO Output Type 2-Wire AC or 2-Wire AC/DC Voltage Rating 35 to 250 VAC Threaded barrel, M12 x 1, Chrome-plated brass, AC 2-wire, 20…250 VDC, DC 2-wire, 10…300 VDC, NO contact, 1/2 male connector -Threaded barrel, M12 x 1 -Chrome-plated brass -AC 2-wire, 20…250 VDC -DC 2-wire, 10…300 VDC -NO contact -½ male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | ?100 mA |
| Catalog Number | 1304232 |
| Connection Type | Fully Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 33.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 4 mm |
| Mounting Type | Non - Flush Mount |
| Returnable | Y |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Series | NI |
| Size | ½ in - 20 UNF |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NO |
| Output Type | 2-Wire AC or 2-Wire AC/DC |
| Voltage Rating | 35 to 250 VAC |
| Threaded barrel, M12 x 1, Chrome-plated brass, AC 2-wire, 20…250 VDC, DC 2-wire, 10…300 VDC, NO contact, 1/2 male connector |
| -Threaded barrel, M12 x 1 |
| -Chrome-plated brass |
| -AC 2-wire, 20…250 VDC |
| -DC 2-wire, 10…300 VDC |
| -NO contact |
| -½ male connector |