or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck FDN20-16XSG Compact Fieldbus I/O Module, 16 Inputs, 16 Outputs
Turck
Turck FDN20-16XSG Compact Fieldbus I/O Module, 16 Inputs, 16 Outputs
SKU190570
MFGR #F0175
Your Cost: $541.30/ea
Turck Fieldbus I/O Module, Compact, 16 Input, 16 Output, 11/26 VDC, 700 mA, Screw Clamp Terminal, -40 to 70 deg C, Nylon, 152.2 mm L x 57.1 mm W x 44.1 mm H
Turck Fieldbus I/O Module, Compact, 16 Input, 16 Output, 11/26 VDC, 700 mA, Screw Clamp Terminal, -40 to 70 deg C, Nylon, 152.2 mm L x 57.1 mm W x 44.1 mm H
Amperage Rating 700 mA Catalog Number F0175 Dimensions 152.2 mm L x 57.1 mm W x 44.1 mm H Gross Weight Per Pack 1 lb Material Nylon Returnable Y Standards CE Certified, UL Listed Temperature Rating -40 to 70 °C Terminal Type Screw/Clamp Type Compact UPC 11 78245108708 Voltage Rating 11/26 VDC Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Number of Inputs 16 Number of Outputs 16 For DeviceNet™ 16 universal digital channels DeviceNet™ slave Removable screw-clamp terminal block, 5-Pin, for DeviceNet™ fieldbus connection Rotary coding switch for setting the DeviceNet™ address Three I/O supply groups galvanically isolated from each other 16 universal digital channels, DI/DO 24 VDC, PNP 0.5 A output current Protection class IP20 <75 mA plus I/O supply internal power consumption 100 Hz switching frequency Short-circuit protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 700 mA |
| Catalog Number | F0175 |
| Dimensions | 152.2 mm L x 57.1 mm W x 44.1 mm H |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Material | Nylon |
| Returnable | Y |
| Standards | CE Certified, UL Listed |
| Temperature Rating | -40 to 70 °C |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Compact |
| UPC 11 | 78245108708 |
| Voltage Rating | 11/26 VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Outputs | 16 |
| For DeviceNet™ 16 universal digital channels |
| DeviceNet™ slave |
| Removable screw-clamp terminal block, 5-Pin, for DeviceNet™ fieldbus connection |
| Rotary coding switch for setting the DeviceNet™ address |
| Three I/O supply groups galvanically isolated from each other |
| 16 universal digital channels, DI/DO |
| 24 VDC, PNP |
| 0.5 A output current |
| Protection class IP20 |
| <75 mA plus I/O supply internal power consumption |
| 100 Hz switching frequency |
| Short-circuit protection |