or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck Eurofast® RSCV RKCV 254BK-2M Double Ended Cordset, M12 Straight Male x Straight Female Connector, 2 m L Cable
Turck Eurofast® RSCV RKCV 254BK-2M Double Ended Cordset, M12 Straight Male x Straight Female Connector, 2 m L Cable
SKU1148818
MFGR #U-16123
Your Cost: $62.48/ea
Turck Eurofast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, M12 Connector, Stainless Steel, 2 m Cable Length, PVC Cable, 4 Pole, 250 VAC, 4 A, Brown/Blue Wire Pin Colors, IP68/IP69K IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck Eurofast® Cordset, Double Ended, Straight Male x Straight Female Connector, M12 Connector, Stainless Steel, 2 m Cable Length, PVC Cable, 4 Pole, 250 VAC, 4 A, Brown/Blue Wire Pin Colors, IP68/IP69K IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 4 A Cable Material PVC Catalog Number U-16123 Connector Material Stainless Steel Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP68/IP69K Length [Metric] 2 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P Number Of Poles 4 Returnable N Standards CSA PA Certified Type Double Ended Voltage Rating 250 VAC Wire Pin Colors Brown/Blue Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 2 m Connector Size M12 Connector Type Straight Male x Straight Female 2 conductors 16 AWG black cable TPU contact carrier Blue-gray TPU molded head Gold plated brass contact material Passivated stainless steel coupling nut Black PVC outer jacket PVC/nylon conductor insulation AS-Interface fieldbus protocol -40 to 105 deg C operating temperature
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Cable Material | PVC |
| Catalog Number | U-16123 |
| Connector Material | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP68/IP69K |
| Length [Metric] | 2 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA PA Certified |
| Type | Double Ended |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wire Pin Colors | Brown/Blue |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 2 m |
| Connector Size | M12 |
| Connector Type | Straight Male x Straight Female |
| 2 conductors |
| 16 AWG black cable |
| TPU contact carrier |
| Blue-gray TPU molded head |
| Gold plated brass contact material |
| Passivated stainless steel coupling nut |
| Black PVC outer jacket |
| PVC/nylon conductor insulation |
| AS-Interface fieldbus protocol |
| -40 to 105 deg C operating temperature |