or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck Eurofast® RKC 4.4T-5/S1587 Single Ended Cordset, M12 Straight Female Connector, 5 m L Cable, 4 Poles
Turck Eurofast® RKC 4.4T-5/S1587 Single Ended Cordset, M12 Straight Female Connector, 5 m L Cable, 4 Poles
SKU484275
MFGR #U0970-99
Your Cost: $47.98/ea
List: Turck Eurofast® Cordset, Single Ended, Straight Female Connector, M12 Connector, Brass, 5 m Cable Length, TPE Cable, 4 Pole, 250 VAC, 4 A, Brown/White/Blue/Black Wire Pin Colors, IP68 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Turck Eurofast® Cordset, Single Ended, Straight Female Connector, M12 Connector, Brass, 5 m Cable Length, TPE Cable, 4 Pole, 250 VAC, 4 A, Brown/White/Blue/Black Wire Pin Colors, IP68 IEC Rating, NEMA 1/3/4/6P
Amperage Rating 4 A Cable Material TPE Catalog Number U0970-99 Connector Material Brass Gross Weight Per Pack 1 lb IEC Rating IP68 Length [Metric] 5 m NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P Number Of Poles 4 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed Type Single Ended Voltage Rating 250 VAC Wire Pin Colors Brown/White/Blue/Black Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Cable Length 5 m Connector Size M12 Connector Type Straight Female 4 conductors 18 AWG yellow cable Nylon contact carrier Yellow TPU molded head Gold plated brass contact material Nickel plated brass coupling nut Yellow PVC outer jacket PVC conductor insulation -40 to 105 deg C operating temperature T barb fitting Medium plug body Weldlife cable
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 A |
| Cable Material | TPE |
| Catalog Number | U0970-99 |
| Connector Material | Brass |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| IEC Rating | IP68 |
| Length [Metric] | 5 m |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed |
| Type | Single Ended |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wire Pin Colors | Brown/White/Blue/Black |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Cable Length | 5 m |
| Connector Size | M12 |
| Connector Type | Straight Female |
| 4 conductors |
| 18 AWG yellow cable |
| Nylon contact carrier |
| Yellow TPU molded head |
| Gold plated brass contact material |
| Nickel plated brass coupling nut |
| Yellow PVC outer jacket |
| PVC conductor insulation |
| -40 to 105 deg C operating temperature |
| T barb fitting |
| Medium plug body |
| Weldlife cable |