or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck Eurofast® FS 4.5-0.5/M20 Single Ended Receptacle, 250 VAC, 4 A
SKU410286
MFGR #U0929-20
Your Cost: $22.71/ea
List: Turck Eurofast® Receptacle, Single Ended, 250 VAC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P/IP68, Brown/White/Blue/Black/Gray, 0.5 m L
Turck Eurofast® Receptacle, Single Ended, 250 VAC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P/IP68, Brown/White/Blue/Black/Gray, 0.5 m L
Catalog Number U0929-20 Color Brown/White/Blue/Black/Gray Connector Size M12 Dimensions 0.5 m L Gross Weight Per Pack 1 lb NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP68 Number Of Poles 5 Returnable N Standards CSA Certified, RoHS Compliant,UL Listed Type Single Ended Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 4 A Voltage Rating 250 VAC 5 conductors 5 poles TPU contact carrier Nitrile o-ring Brass/nickel coupling nut Gold plated brass contact -40 to 105 deg C temperature 22 AWG conductor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | U0929-20 |
| Color | Brown/White/Blue/Black/Gray |
| Connector Size | M12 |
| Dimensions | 0.5 m L |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP68 |
| Number Of Poles | 5 |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant,UL Listed |
| Type | Single Ended |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 4 A |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| 5 conductors |
| 5 poles |
| TPU contact carrier |
| Nitrile o-ring |
| Brass/nickel coupling nut |
| Gold plated brass contact |
| -40 to 105 deg C temperature |
| 22 AWG conductor |