or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck Eurofast® FK 4.5-0.5 5-Pole Female Single Ended Receptacle, 250 VAC, 4 A
SKU268144
MFGR #U1117
$/ea
Turck Eurofast® Receptacle, 5-Pole Female Single Ended, 250 VAC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P/IP68, Brass, 0.5 m L
Turck Eurofast® Receptacle, 5-Pole Female Single Ended, 250 VAC, 4 A, NEMA 1/3/4/6P/IP68, Brass, 0.5 m L
Catalog Number U1117 Connector Size M12 Connector Type Female Single End Dimensions 0.5 m L Gross Weight Per Pack 1 lb Material Brass NEMA Rating NEMA 1/3/4/6P/IP68 Number Of Poles 5 Returnable Y Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL listed Type 5-Pole Female Single Ended Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 4 A Voltage Rating 250 VAC 5 conductors PG9 mounting thread M12 mechanical connection -40 to 105 deg C operating temperature (5) 22 AWG conductor PVC conductor insulation Nylon or TPU contact carrier Gold plated brass contact Nickel plated brass housing Brown white/blue/black/gray pin colors Mates with 5-pin cordsets Front mount
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | U1117 |
| Connector Size | M12 |
| Connector Type | Female Single End |
| Dimensions | 0.5 m L |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Material | Brass |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/4/6P/IP68 |
| Number Of Poles | 5 |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA Certified, RoHS Compliant, UL listed |
| Type | 5-Pole Female Single Ended |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 4 A |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| 5 conductors |
| PG9 mounting thread |
| M12 mechanical connection |
| -40 to 105 deg C operating temperature |
| (5) 22 AWG conductor |
| PVC conductor insulation |
| Nylon or TPU contact carrier |
| Gold plated brass contact |
| Nickel plated brass housing |
| Brown white/blue/black/gray pin colors |
| Mates with 5-pin cordsets |
| Front mount |