or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck Eurofast® CMB 8181-0 Straight Female Field Wireable Connector, 60 VAC, 2 A, 6 to 8 mm
Turck
Turck Eurofast® CMB 8181-0 Straight Female Field Wireable Connector, 60 VAC, 2 A, 6 to 8 mm
SKU190891
MFGR #U0885-23
Your Cost: $49.94/ea
List: Turck Eurofast® Field Wireable Connector, Straight Female, 60 VAC, 2 A, 6 to 8 mm Cable, Zinc Coupling Nut Material, M12 x 1, Environmental Conditions: IEC IP67 Protection
Turck Eurofast® Field Wireable Connector, Straight Female, 60 VAC, 2 A, 6 to 8 mm Cable, Zinc Coupling Nut Material, M12 x 1, Environmental Conditions: IEC IP67 Protection
Catalog Number U0885-23 Connector Size M12 Country of Origin DE Coupling Nut Material Zinc Environmental Conditions IEC IP67 Protection Gross Weight Per Pack 50.0000 lb Returnable Y Standards RoHS Compliant Thread Size M12 x 1 Type Straight Female Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 2 A Cable Size 6 to 8 mm Voltage Rating 60 VAC -40 to 85 deg C temperature Screw terminal accepts up to 18 AWG conductors Metal housing Shield ring Die-cast threaded ring Screw/clamp connection mode Mates with standard key 8-pin cordsets and receptacles Nickel plated die-cast zinc coupling nut material
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | U0885-23 |
| Connector Size | M12 |
| Country of Origin | DE |
| Coupling Nut Material | Zinc |
| Environmental Conditions | IEC IP67 Protection |
| Gross Weight Per Pack | 50.0000 lb |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Thread Size | M12 x 1 |
| Type | Straight Female |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 2 A |
| Cable Size | 6 to 8 mm |
| Voltage Rating | 60 VAC |
| -40 to 85 deg C temperature |
| Screw terminal accepts up to 18 AWG conductors |
| Metal housing |
| Shield ring |
| Die-cast threaded ring |
| Screw/clamp connection mode |
| Mates with standard key 8-pin cordsets and receptacles |
| Nickel plated die-cast zinc coupling nut material |