or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck DeviceNet™ FDNL Compact Station I/O Module, 18 to 30 VDC, 7 mA
SKU541342
MFGR #F0153
Your Cost: $898.13/ea
Turck DeviceNet™ I/O Module, Compact Station, Series: FDNL, 18 to 30 VDC, 7 mA, 12 Inlets, 4 Outlets, IP67, Polyamide, 197 mm Height, 60 mm Width, 27 mm Depth
Turck DeviceNet™ I/O Module, Compact Station, Series: FDNL, 18 to 30 VDC, 7 mA, 12 Inlets, 4 Outlets, IP67, Polyamide, 197 mm Height, 60 mm Width, 27 mm Depth
Catalog Number F0153 Depth 27 mm Enclosure Type IP67 Gross Weight Per Pack 1 lb Height 197 mm Material Polyamide Mounting Type IP67 Number of Inlets 12 Number of Outlets 4 Returnable Y Series FDNL Standards UL Listed, CSA Certified, CE Certified, FM Approved Type Compact Station Width 60 mm Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 7 mA Number of Wires 4 Power Rating Polyamide Voltage Rating 18 to 30 VDC 16 channels, 12 digital PNP inputs, 4 digital outputs For robot applications, robust electro mechanics High magnetic field immunity Module-related diagnostics Short circuit group signal Fiberglass reinforced housing Vibration and shock-resistant Encapsulated module electronics Metal connectors 18 - 30 VDC operating/load voltage < 150 mA operating current 2.5 ms input delay, 100 hz switching frequency Galvanic isolation against the bus potential separation 4 mounting holes, 5.4 mm diameter -40 to 70 deg C operating temperature M12 connection technology signal Intelligent terminating resistor 120 mA per port, short circuit proof supply current 24 VDC output voltage 2 A, short circuit proof output current per channel|Fibre-Glass reinforced polyamide
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | F0153 |
| Depth | 27 mm |
| Enclosure Type | IP67 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Height | 197 mm |
| Material | Polyamide |
| Mounting Type | IP67 |
| Number of Inlets | 12 |
| Number of Outlets | 4 |
| Returnable | Y |
| Series | FDNL |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified, FM Approved |
| Type | Compact Station |
| Width | 60 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 7 mA |
| Number of Wires | 4 |
| Power Rating | Polyamide |
| Voltage Rating | 18 to 30 VDC |
| 16 channels, 12 digital PNP inputs, 4 digital outputs |
| For robot applications, robust electro mechanics |
| High magnetic field immunity |
| Module-related diagnostics |
| Short circuit group signal |
| Fiberglass reinforced housing |
| Vibration and shock-resistant |
| Encapsulated module electronics |
| Metal connectors |
| 18 - 30 VDC operating/load voltage |
| < 150 mA operating current |
| 2.5 ms input delay, 100 hz switching frequency |
| Galvanic isolation against the bus potential separation |
| 4 mounting holes, 5.4 mm diameter |
| -40 to 70 deg C operating temperature |
| M12 connection technology signal |
| Intelligent terminating resistor |
| 120 mA per port, short circuit proof supply current |
| 24 VDC output voltage |
| 2 A, short circuit proof output current per channel|Fibre-Glass reinforced polyamide |