or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck
Turck BLK,PVC,10x18,S-DF,ITC,MSHA CABLE (PRICED PER METER) (RF50553)
Turck
Turck BLK,PVC,10x18,S-DF,ITC,MSHA CABLE (PRICED PER METER) (RF50553)
SKU166751
MFGR #RF50553
Your Cost: $10.22/ft
List: Instrumentation tray cable is rated as 600 V. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Instrumentation tray cable is rated as 600 V. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Brand Turck Catalog Number RF50553 Color Black Conductor Material Tinned Copper Conductor Size 20 AWG Insulation Material PVC Jacket Color Black Jacket Material PVC Manufacturer Turck, Inc. Number Of Conductors 10 Outside Diameter 0.425 in Returnable N Shield Aluminum/Polyester Foil Shield Standard cUL Listed;RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Strands 10 x 18 Temperature Rating +105 °C Type Instrumentation Tray Cable Voltage Rating 600 V 0 -Black PVC Jacket -ITC 150V, PLTC 300V, UL/CSA AWM 600V, CMX OUTDOOR 300V, CMG 300V
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Brand | Turck |
| Catalog Number | RF50553 |
| Color | Black |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Conductor Size | 20 AWG |
| Insulation Material | PVC |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | PVC |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Number Of Conductors | 10 |
| Outside Diameter | 0.425 in |
| Returnable | N |
| Shield | Aluminum/Polyester Foil Shield |
| Standard | cUL Listed;RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Strands | 10 x 18 |
| Temperature Rating | +105 °C |
| Type | Instrumentation Tray Cable |
| Voltage Rating | 600 V |
| 0 |
| -Black PVC Jacket |
| -ITC 150V, PLTC 300V, UL/CSA AWM 600V, CMX OUTDOOR 300V, CMG 300V |