or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck BI5-M18-Y1X-H1141 PROX (40152)
SKU38612
MFGR #40152
Your Cost: $124.27/ea
List: Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 5 mm, Flush
Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 5 mm, Flush
Amperage Rating ?1.2 mA Catalog Number 40152 Connection Type Partially Threaded Country of Origin DE Frequency Response 1 kHz Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 60.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 5 mm Mounting Type Flush Returnable Y Sensing Distance 5 mm Series BI Size M18 x 1 Temperature Rating -25 to +70 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NAMUR Output Voltage Rating 5 to 30 VDC Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 -Threaded barrel, M18 x 1 -Chrome-plated brass -DC 2-wire, nom. 8.2 VDC -Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR) -M12 x 1 male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | ?1.2 mA |
| Catalog Number | 40152 |
| Connection Type | Partially Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Frequency Response | 1 kHz |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 60.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 5 mm |
| Mounting Type | Flush |
| Returnable | Y |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Series | BI |
| Size | M18 x 1 |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NAMUR Output |
| Voltage Rating | 5 to 30 VDC |
| Threaded barrel, M18 x 1, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 |
| -Threaded barrel, M18 x 1 |
| -Chrome-plated brass |
| -DC 2-wire, nom. 8.2 VDC |
| -Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR) |
| -M12 x 1 male connector |