or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck BI2-M12-Y1X-H1141 Inductive Sensor (40102)
SKU159132
MFGR #40102
Your Cost: $124.27/ea
List: Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 2 mm, Flush
Inductive Sensor, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 2 mm, Flush
Catalog Number 40102 Connection Type Partially Threaded Country of Origin DE Frequency Response ?5 kHz Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 42.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Material Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) Measuring Range 2 mm Mounting Type Flush Response Time 3/4"to 1-5/8 Returnable Y Sensing Distance 2 mm Series BI Size M30áxá1.5 Temperature Rating -25 to +70 °C Type Threaded Barrel Inductive Sensor?? Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Contact Configuration NAMUR Output Output Type 2-Wire DC Switching Speed 1-1/8 Voltage Rating 8.2 VDC M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 M12 x 1 male connector M30 × 1.5 threaded barrel M12 × 1 threaded barrel Chrome-plated brass DC 2-wire, nom. 8.2 VDC Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 40102 |
| Connection Type | Partially Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Frequency Response | ?5 kHz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 42.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Material | Chrome Plated Brass;Metal (Barrel) |
| Measuring Range | 2 mm |
| Mounting Type | Flush |
| Response Time | 3/4"to 1-5/8 |
| Returnable | Y |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Series | BI |
| Size | M30áxá1.5 |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Type | Threaded Barrel Inductive Sensor?? |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Contact Configuration | NAMUR Output |
| Output Type | 2-Wire DC |
| Switching Speed | 1-1/8 |
| Voltage Rating | 8.2 VDC |
| M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 2-wire, nom. 8.2 VDC, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), M12 x 1 male connector, ATEX category II 1 G, Ex zone 0, ATEX category II 1 D, Ex zone 20, SIL2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0, SIL3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HFT1 |
| M12 x 1 male connector |
| M30 × 1.5 threaded barrel |
| M12 × 1 threaded barrel |
| Chrome-plated brass |
| DC 2-wire, nom. 8.2 VDC |
| Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR) |