or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck BI2-M12-VP6X-H1141 (16330)
SKU63748
MFGR #16330
Your Cost: $134.29/ea
List: Inductive Sensor, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 4-wire, 10…30 VDC, Changeover contact, PNP output, M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 2 mm, Flush
Inductive Sensor, M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 4-wire, 10…30 VDC, Changeover contact, PNP output, M12 x 1 male connector, Rated switching distance: 2 mm, Flush
Catalog Number 16330 Country of Origin DE Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 35.00 Gross Weight UOM Metric g Hardness Rb 90 - 100 Harmonization Tariff Schedule Code 8536507000 Length 120 in Returnable Y Tensile Strength 80,000 PSI Thickness .005 Width 12 in Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 4-wire, 10…30 VDC, Changeover contact, PNP output, M12 x 1 male connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 16330 |
| Country of Origin | DE |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 35.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Hardness | Rb 90 - 100 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536507000 |
| Length | 120 in |
| Returnable | Y |
| Tensile Strength | 80,000 PSI |
| Thickness | .005 |
| Width | 12 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| M12 × 1 threaded barrel, Chrome-plated brass, DC 4-wire, 10…30 VDC, Changeover contact, PNP output, M12 x 1 male connector |