or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Turck B 7181-0/21 Straight Female Round Connector, 600 VAC, 8 A, 9 to 16 mm
SKU623237
MFGR #U2-04065
$/ea
Turck Round Connector, Straight Female, 600 VAC, 8 A, 9 to 16 mm Cable, Metal Coupling Nut Material, 1-16 UN, Environmental Conditions: NEMA IP67
Turck Round Connector, Straight Female, 600 VAC, 8 A, 9 to 16 mm Cable, Metal Coupling Nut Material, 1-16 UN, Environmental Conditions: NEMA IP67
Catalog Number U2-04065 Coupling Nut Material Metal Environmental Conditions NEMA IP67 Gross Weight Per Pack 1 lb Returnable Y Thread Size 1-16 UN Type Straight Female Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 8 A Cable Size 9 to 16 mm Voltage Rating 600 VAC 1-16 UN mechanical connection Straight female customizable 8-pins Screw/clamp connection CuZn union nut Plastic contact carrier PA grip PG21 screw-in thread -40 to 105 deg C operating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | U2-04065 |
| Coupling Nut Material | Metal |
| Environmental Conditions | NEMA IP67 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Returnable | Y |
| Thread Size | 1-16 UN |
| Type | Straight Female |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 8 A |
| Cable Size | 9 to 16 mm |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| 1-16 UN mechanical connection |
| Straight female customizable |
| 8-pins |
| Screw/clamp connection |
| CuZn union nut |
| Plastic contact carrier |
| PA grip |
| PG21 screw-in thread |
| -40 to 105 deg C operating |