or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Tuff-Seal™ SRB-105 Conduit Bushing, 0.25 to 0.312 in AC Cable, 1/2 in Trade, Neoprene
Custom_Product_Images_Illustration
Tuff-Seal™ SRB-105 Conduit Bushing, 0.25 to 0.312 in AC Cable, 1/2 in Trade, Neoprene
SKU31216
MFGR #SRB-105
Your Cost: $2.05/ea
List: Tuff-Seal™ Conduit Bushing
Tuff-Seal™ Conduit Bushing
Application For RSR-45100-W Cord Grip ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SRB-105 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Nickel Plated Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.84 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.88 in Height [Metric] 2.2225 cm Size 1/2 in Standard RoHS compliant Standards RoHS Complaint Suitable For Use With RSR-45100-W Cord Grip Type Bushing UNSPSC 39121312 UPC 11 78541110105 UPC 12 785411101057 Width 0.88 in Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Neoprene Thread Size 1/2 in Number Of Holes 1 Series SRB Sub Brand Tuff-Seal™
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For RSR-45100-W Cord Grip |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SRB-105 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Nickel Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.88 in |
| Height [Metric] | 2.2225 cm |
| Size | 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | RoHS Complaint |
| Suitable For Use With | RSR-45100-W Cord Grip |
| Type | Bushing |
| UNSPSC | 39121312 |
| UPC 11 | 78541110105 |
| UPC 12 | 785411101057 |
| Width | 0.88 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Neoprene |
| Thread Size | 1/2 in |
| Number Of Holes | 1 |
| Series | SRB |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |