or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Titex Alpha® 4 XD16 A6685TFP Extra Length Drill With Internal Coolant Channel, 8.5 mm Dia x 206 mm L
Custom_Product_Images_Illustration
Titex Alpha® 4 XD16 A6685TFP Extra Length Drill With Internal Coolant Channel, 8.5 mm Dia x 206 mm L
SKU1053004
MFGR #A6685TFP-8.5
Your Cost: $364.45/ea
Titex Alpha® 4 XD16 Extra Length Drill, Series: A6685TFP, 8.5 mm Dia, 206 mm Overall Length, 16XD Cutting Depth, 2 Flutes, Spiral Flute, 162 mm Flute Length, 10 mm Shank, Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Shank, 140 deg Point, Right Hand Cutting, Solid Carbide Cutting Edge, K30F Solid Carbide, TiNAl Point Coated, Applicable Materials: Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel and Stainless Steel
Titex Alpha® 4 XD16 Extra Length Drill, Series: A6685TFP, 8.5 mm Dia, 206 mm Overall Length, 16XD Cutting Depth, 2 Flutes, Spiral Flute, 162 mm Flute Length, 10 mm Shank, Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Shank, 140 deg Point, Right Hand Cutting, Solid Carbide Cutting Edge, K30F Solid Carbide, TiNAl Point Coated, Applicable Materials: Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel and Stainless Steel
Catalog Number A6685TFP-8.5 Country of Origin DE Cutting Depth 16XD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Solid Carbide Diameter 8.5 mm Finish TiNAl Point Coated Flute Length 162 mm Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Number of Flutes 2 Point Angle 140 deg Series A6685TFP Shank Size 10 mm Shank Type Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Standards DIN 6535 HA Sub Brand Titex Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Applicable Materials Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel and Stainless Steel Material K30F Solid Carbide Overall Length 206 mm 45 to 55 HRc hardness h7 Cutting diameter tolerance h6 Shank diameter tolerance 3 Regrinds 3 mm L regrind 148 mm L usable 3 Coolant style 1.547 mm L point ANSI Code: A6685TFP-8.5 ISO Code: A6685TFP-8.5
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | A6685TFP-8.5 |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Depth | 16XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Solid Carbide |
| Diameter | 8.5 mm |
| Finish | TiNAl Point Coated |
| Flute Length | 162 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 deg |
| Series | A6685TFP |
| Shank Size | 10 mm |
| Shank Type | Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD |
| Standards | DIN 6535 HA |
| Sub Brand | Titex |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Applicable Materials | Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel and Stainless Steel |
| Material | K30F Solid Carbide |
| Overall Length | 206 mm |
| 45 to 55 HRc hardness |
| h7 Cutting diameter tolerance |
| h6 Shank diameter tolerance |
| 3 Regrinds |
| 3 mm L regrind |
| 148 mm L usable |
| 3 Coolant style |
| 1.547 mm L point |
| ANSI Code: A6685TFP-8.5 |
| ISO Code: A6685TFP-8.5 |