or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Titex A6489DPP-8.1 D8 A6489DPP Jobber Length High Performance Drill With Internal Coolant Channel, 8.1 mm Dia x 139 mm L
Custom_Product_Images_Illustration
Titex A6489DPP-8.1 D8 A6489DPP Jobber Length High Performance Drill With Internal Coolant Channel, 8.1 mm Dia x 139 mm L
SKU741324
MFGR #A6489DPP-8.1
$/ea
Titex X?treme D8 High Performance Drill, Jobber Length, Series: A6489DPP, 8.1 mm Dia, 139 mm Overall Length, 8XD Cutting Depth, 2 Flutes, Twist Flute, 95 mm Flute Length, 10 mm Dia x 40 mm L Shank, Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Shank, 140 deg Point, Right Hand Cutting, Solid Carbide Cutting Edge, K30F Solid Carbide, Double Point Coated, Applicable Materials: Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel, Stainless Steel, Hard Materials, High Temperature Alloys and Titanium Alloys
Titex X?treme D8 High Performance Drill, Jobber Length, Series: A6489DPP, 8.1 mm Dia, 139 mm Overall Length, 8XD Cutting Depth, 2 Flutes, Twist Flute, 95 mm Flute Length, 10 mm Dia x 40 mm L Shank, Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Shank, 140 deg Point, Right Hand Cutting, Solid Carbide Cutting Edge, K30F Solid Carbide, Double Point Coated, Applicable Materials: Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel, Stainless Steel, Hard Materials, High Temperature Alloys and Titanium Alloys
Applicable Materials Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel, Stainless Steel, Hard Materials, High Temperature Alloys and Titanium Alloys Catalog Number A6489DPP-8.1 Country of Origin DE Cutting Depth 8XD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Solid Carbide Diameter 8.1 mm Flute Length 95 mm Flute Type Twist Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Number of Flutes 2 Point Angle 140 deg Series A6489DPP Shank Size 10 mm Dia x 40 mm L Shank Type Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD Standards DIN 6535 HA Sub Brand Titex Type Jobber Length Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Finish Double Point Coated Material K30F Solid Carbide Overall Length 139 mm 3 Regrinds 4.5 mm L regrind 4 land design for optimum hole finish Optimized point geometry for extremely high cutting rate DPP coating for extremely long tool life Polished flute for reliable chip removal Can be used with emulsion and minimum quantity lubrication m7 Cutting diameter tolerance h6 Shank diameter tolerance 80 mm L usable 3 Coolant style 1.474 mm L point ANSI Code: A6489DPP-8.1 ISO Code: A6489DPP-8.1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel, Stainless Steel, Hard Materials, High Temperature Alloys and Titanium Alloys |
| Catalog Number | A6489DPP-8.1 |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Depth | 8XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Solid Carbide |
| Diameter | 8.1 mm |
| Flute Length | 95 mm |
| Flute Type | Twist |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 deg |
| Series | A6489DPP |
| Shank Size | 10 mm Dia x 40 mm L |
| Shank Type | Cylindrical/MegaJet/Alpha® 4 XD |
| Standards | DIN 6535 HA |
| Sub Brand | Titex |
| Type | Jobber Length |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Finish | Double Point Coated |
| Material | K30F Solid Carbide |
| Overall Length | 139 mm |
| 3 Regrinds |
| 4.5 mm L regrind |
| 4 land design for optimum hole finish |
| Optimized point geometry for extremely high cutting rate |
| DPP coating for extremely long tool life |
| Polished flute for reliable chip removal |
| Can be used with emulsion and minimum quantity lubrication |
| m7 Cutting diameter tolerance |
| h6 Shank diameter tolerance |
| 80 mm L usable |
| 3 Coolant style |
| 1.474 mm L point |
| ANSI Code: A6489DPP-8.1 |
| ISO Code: A6489DPP-8.1 |