or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique ZMLPA1P2SH OsiSense® XM ZMLP Electronic Pressure Sensor, -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique ZMLPA1P2SH OsiSense® XM ZMLP Electronic Pressure Sensor, -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®
SKUPDW~11083654
MFGR #ZMLPA1P2SH
$/ea
Telemecanique OsiSense® XM Electronic Pressure Sensor, Series: ZMLP, Specifications: -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®, 1.61 in W x 1.65 in D x 5.91 in H Dimensions
Telemecanique OsiSense® XM Electronic Pressure Sensor, Series: ZMLP, Specifications: -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®, 1.61 in W x 1.65 in D x 5.91 in H Dimensions
Alternate Catalog Number ZMLPA1P2SH ARRA Compliant N Body PBT Valox Buy American Compliant N Catalog Number ZMLPA1P2SH Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 11.31 Gross Volume per Pack Metric 185.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 106.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 4.2000 in Height [Metric] 4.2000 cm Item Group 22661 Length 8.4000 in Length [Metric] 8.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349104362&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Sub Brand ZMLP UNSPSC 39122210 UPC 11 785901877547 UPC 12 785901877547 Width 4.6000 in Width [Metric] 4.6000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Type Electronic pressure sensors 4 digits 7 segments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZMLPA1P2SH |
| ARRA Compliant | N |
| Body | PBT Valox |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZMLPA1P2SH |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 11.31 |
| Gross Volume per Pack Metric | 185.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 106.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 4.2000 in |
| Height [Metric] | 4.2000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 8.4000 in |
| Length [Metric] | 8.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349104362&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ZMLP |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 785901877547 |
| UPC 12 | 785901877547 |
| Width | 4.6000 in |
| Width [Metric] | 4.6000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Type | Electronic pressure sensors |
| 4 digits 7 segments |