or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique ZMLPA1N2SH OsiSense® XM ZMLP Electronic Pressure Sensor, -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®
Telemecanique ZMLPA1N2SH OsiSense® XM ZMLP Electronic Pressure Sensor, -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®
SKUPDW~11083670
MFGR #ZMLPA1N2SH
$/ea
Telemecanique OsiSense® XM Electronic Pressure Sensor, Series: ZMLP, Specifications: -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®, 1.61 in W x 1.65 in D x 5.91 in H Dimensions
Telemecanique OsiSense® XM Electronic Pressure Sensor, Series: ZMLP, Specifications: -14.5 to 6000 Sensing Range, 300 ms Response Time, PBT Valox®, 1.61 in W x 1.65 in D x 5.91 in H Dimensions
Alternate Catalog Number ZMLPA1N2SH ARRA Compliant N Body PBT Valox Buy American Compliant N Catalog Number ZMLPA1N2SH Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 11.31 Gross Volume per Pack Metric 185.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 105.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 4.3000 in Height [Metric] 4.3000 cm Item Group 22661 Length 8.7000 in Length [Metric] 8.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349104359&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Sub Brand ZMLP UNSPSC 39122210 UPC 11 785901902263 UPC 12 785901902263 Width 4.7000 in Width [Metric] 4.7000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Type Electronic pressure sensors 4 digits 7 segments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZMLPA1N2SH |
| ARRA Compliant | N |
| Body | PBT Valox |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZMLPA1N2SH |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 11.31 |
| Gross Volume per Pack Metric | 185.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 105.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 4.3000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 8.7000 in |
| Length [Metric] | 8.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349104359&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Sub Brand | ZMLP |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 785901902263 |
| UPC 12 | 785901902263 |
| Width | 4.7000 in |
| Width [Metric] | 4.7000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Type | Electronic pressure sensors |
| 4 digits 7 segments |