Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
SKUPDW~7114103
MFGR #ZCMC21L10
Action
Snap action
Alternate Catalog Number
ZCMC21L10
Application
XCMD21
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
ZCMC21L10
Connection
Cable
Contact Configuration
1 NC + 1 NO
Country of Origin
ID
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
191.25
Gross Volume per Pack Metric
Gross Weight Per Pack
1.8300 lb
Gross Weight per Pack Metric
828.00
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.0000 in
Height [Metric]
5.0000 cm
Item Group
Length
19.0000 in
Length [Metric]
19.0000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=880240&lang=en-us
Number Of Poles
2
Returnable
Y
Sub Brand
ZCMC
Type
Pre-cabled connection
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
21.0000 in