or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CJL19H7 Preventa™ Latching Emergency Stop Rope Pull Switch, 2NC-1NO Contact
Telemecanique XY2CJL19H7 Preventa™ Latching Emergency Stop Rope Pull Switch, 2NC-1NO Contact
SKUPDW~13604808
MFGR #XY2CJL19H7
$/ea
Telemecanique Preventa™ Rope Pull Switch, Latching Emergency Stop, Series: XY2CJ, Slow Break, 2NC-1NO, 0.1 A at 250 V/13 VDC/1.5 A at 240 V/13 VAC Contact, IP66/67, Screw Clamp Terminal, -25 to 70 deg C, Zamak
Telemecanique Preventa™ Rope Pull Switch, Latching Emergency Stop, Series: XY2CJ, Slow Break, 2NC-1NO, 0.1 A at 250 V/13 VDC/1.5 A at 240 V/13 VAC Contact, IP66/67, Screw Clamp Terminal, -25 to 70 deg C, Zamak
Alternate Catalog Number XY2CJL19H7 Application Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XY2CJL19H7 Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 188.93 Gross Volume per Pack Metric 3096.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 797.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 8.8000 in Height [Metric] 8.8000 cm Length 20.3000 in Length [Metric] 20.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=416747678&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39122213 UPC 11 78590111165 UPC 12 785901111658 Width 15.9000 in Width [Metric] 15.9000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets H7 - 1/2 in NPT tapped cable entry version
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XY2CJL19H7 |
| Application | Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CJL19H7 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 188.93 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3096.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 797.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 8.8000 in |
| Height [Metric] | 8.8000 cm |
| Length | 20.3000 in |
| Length [Metric] | 20.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=416747678&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590111165 |
| UPC 12 | 785901111658 |
| Width | 15.9000 in |
| Width [Metric] | 15.9000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets |
| H7 - 1/2 in NPT tapped cable entry version |