or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CH33010H7 Preventa™ XY2-CH Latching Emergency Stop Rope Cable Pull Switch, 240 VAC, 3/10 A, 1NO-1NC Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XY2CH33010H7 Preventa™ XY2-CH Latching Emergency Stop Rope Cable Pull Switch, 240 VAC, 3/10 A, 1NO-1NC Contact
SKU1295873
MFGR #XY2CH33010H7
$/ea
Telemecanique Preventa™ Cable Pull Switch, Latching Emergency Stop Rope, Series: XY2-CH, 240 VAC, 3/10 A, Snap, 1NO-1NC, 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC Contact, IP66, Screw Clamp Terminal, -25 to 70 deg C, Zamak, 7.7 in L x 3.1 in W x 3.6 in H
Telemecanique Preventa™ Cable Pull Switch, Latching Emergency Stop Rope, Series: XY2-CH, 240 VAC, 3/10 A, Snap, 1NO-1NC, 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC Contact, IP66, Screw Clamp Terminal, -25 to 70 deg C, Zamak, 7.7 in L x 3.1 in W x 3.6 in H
Action Snap Alternate Catalog Number XY2CH33010H7 Application Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XY2CH33010H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color Blue Connection Screw clamp terminal, 1 x 0.5...2 x 1.5 mm²;screw clamp terminal, 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² Contact Rating 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC Country of Origin MA Currency USD Dimensions 7.7 in L x 3.1 in W x 3.6 in H Enclosure Stainless Steel Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 85.93 Gross Volume per Pack Metric 1408.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 915.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Hazard Class N Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 22441 Length 20.5000 in Length [Metric] 20.5000 cm Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663608&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Series XY2-CH Standard 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,IP66 IEC 60529,UL CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CCC,MACHINERY DIRECTIVE 2006/42/EC-EN/ISO 13850-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-WORK EQUIPMENT DIRECTIVE 2009/104/EC-CSA C22.2 NO 14 Sub Brand XY2CE Temperature Rating -25 to 70 Terminal Type Screw Clamp Type Latching Emergency Stop Rope UNSPSC 39122213 UPC 11 78590172250 UPC 12 785901722502 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.5000 in Width [Metric] 10.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Amperage Rating 3/10 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 240 Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets Applications Without pilot light 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating Without pilot light
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | XY2CH33010H7 |
| Application | Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CH33010H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | Blue |
| Connection | Screw clamp terminal, 1 x 0.5...2 x 1.5 mm²;screw clamp terminal, 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² |
| Contact Rating | 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.7 in L x 3.1 in W x 3.6 in H |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 85.93 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1408.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 915.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Hazard Class | N |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 20.5000 in |
| Length [Metric] | 20.5000 cm |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663608&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | XY2-CH |
| Standard | 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,IP66 IEC 60529,UL CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CCC,MACHINERY DIRECTIVE 2006/42/EC-EN/ISO 13850-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-WORK EQUIPMENT DIRECTIVE 2009/104/EC-CSA C22.2 NO 14 |
| Sub Brand | XY2CE |
| Temperature Rating | -25 to 70 |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Type | Latching Emergency Stop Rope |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590172250 |
| UPC 12 | 785901722502 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.5000 in |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Amperage Rating | 3/10 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 240 |
| Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets Applications |
| Without pilot light |
| 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating |
| Without pilot light |